وکیل رئیس برکنار شده فدراسیون فوتبال افغانستان می‌گوید به دیوان حکمیت ورزش شکایت می‌کند

وکیل مدافع کرام‌الدین کریم، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان می‌گوید پرونده آزار و اذیت جنسی زنان در فدراسیون فوتبال این کشور باید بسته شود، زیرا به باور او، این “یک پرونده خیالی و یک بازی است که طرف دیگر قضیه آن مشخص نیست.” اما دادستانی افغانستان می‌گوید تحقیقات خود در زمینه این پرونده را “تقریباً تکمیل” کرده است.

زیگموند ایفو گفت این پرونده سند و مدرک کافی ندارد و او از فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) به خاطر محروم کردن موکلش به دیوان بین‌المللی حکمیت ورزش شکایت خواهد کرد.

این وکیل مدافع هلندی روز چهار شنبه (۱۲ سرطان/تیر) در یک نشست خبری در کابل گفت که از یک هفته پیش با برخی از اعضای تیم ملی فوتبال زنان، مربی و مسئول پیشین این تیم و کمیسیون مستقل حقوق بشر صحبت کرده است.

در گزارشی که سال گذشته در روزنامه انگلیسی گاردین منتشر شد، مسئولان فدراسیون فوتبال افغانستان به “سوء‌استفاده جنسی” از اعضای تیم ملی فوتبال زنان متهم شده بودند.

این اتهامات باعث شد تا فدراسیون بین‌المللی فوتبال، کرام‌الدین کریم، رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان را از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محروم کند و پرونده‌ای برای او در دادستانی افغانستان تشکیل شود.

نام شاکیان ‘مشخص شود’

ایفو زیگموند گفت تنها سندی که فیفا در مورد پرونده موکل او دارد یک گزارش دو صفحه‌ای است که به گفته او “داستانی در آن نوشته شده، اما نام، نشانی و زمان آزار جنسی افراد شاکی در آن نیست”.

آقای زیگموند گفت یا باید نام آن‌ها گفته شود و بیایند در این مورد معلومات بدهند، یا سند فیفا اعتبار ندارد.

وکیل مدافع آقای کریم همچنین افزود: “(کرام‌الدین کریم) هنوز نتوانسته با فیفا ارتباط برقرار کند و تصمیم فیفا، ناعادلانه ‌است.”

ایفو زیگموند از دختری نام برد که در پرونده اتهام‌های آزار جنسی در فدراسیون فوتبال از او یاد شده اما تاکید کرد که چنین نامی در تاریخ فوتبال زنان افغانستان در تیم ملی وجود ندارد.

آقای زیگموند گفت که این پرونده را به دیوان حکمیت ورزش ( CRS) خواهد برد تا فیفا در آن‌جا پاسخ بدهد.

پرونده آزار جنسی دختران فوتبالیست در افغانستان که نخستین بار در روزنامه گاردین مطرح شد، بازتاب گسترده داخلی و بین‌المللی داشته است.

خالده پوپلزی، کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال زنان افغانستان که در سال ۲۰۱۶ این کشور را ترک کرد و اکنون در دانمارک به‌سر می‌برد، همراه با سرمربی سابق آمریکایی تیم ملی فوتبال زنان افغانستان به گاردین گفتند که با توجه به سیستمی که در این کشور وجود دارد، احساس کردند که نمی‌توانند از زنان فوتبالیست حمایت کنند.

پس از آن دادستانی کل افغانستان تحقیقاتی را در این مورد آغاز کرد و آقای کریم و برخی از کارمندان فدراسیون فوتبال را ممنوع‌الخروج کرد. دادستانی سپس اعلام کرد که حکم بازداشت آقای کریم را صادر کرده است.

فدراسیون جهانی فوتبال نیز رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان را در پیوند به پرونده آزار جنسی زنان مقصر شناخت و او را به محرومیت دائمی از فعالیت در حوزه فوتبال و حدود یک ملیون دلار جریمه محکوم کرد.

کمیته اخلاقی فیفا چنین نتیجه گرفته که آقای کریم از سمت خود سوء استفاده کرده است.

وکیل مدافع آقای کریم گفت که او پرونده موکلش را به دیوان بین‌المللی حکمیت ورزش خواهد برد تا فیفا در آنجا پاسخگو باشد.

واکنش دادستانی افغانستان

دادستانی کل افغانستان می‌گوید اگر وکیل مدافع رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در مورد تصمیم فیفا اعتراض دارد، بر اساس قوانین داخلی افغانستان به نهادهای مربوط مراجعه کند.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی به بی‌بی‌سی گفت بررسی‌ها و تصمیم‌های فیفا به روند بررسی پرونده در دادستانی کل ربط ندارد. او گفت دادستانی کل افغانستان فقط یک‌بار از فدراسیون جهانی فوتبال خواسته تا مدارکش در این مورد را در اختیار دادستانی قرار دهد.

آقای رسولی گفت تحقیقات دادستانی کل افغانستان در مورد این پرونده تا حد زیادی تکمیل شده و بر اساس آن حکم بازداشت آقای کریم به نهادهای امنیتی داده شده است.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده