ویروس داعش جنرال‏‌ها را متحد می‏کند

فعالیت تهدیدزا و سرایت جدی ویروس داعش به شمال آفریقا به‏‌ویژه تشدید هشدارها با کشتار بی‏‌رحمانه قبطیان مسیحی در لیبیا به دست این گروه هراس‏‌افکن ضرورت همکاری‏‌های امنیتی منطقه‏‌ای را با محوریت کشورهای درگیر پدیده هراس‏‌افکنی بیش از پیش پررنگ کرده است.

روز یکشنبه گذشته ویدئویی از سربریدن وحشیانه 21 مسیحی مصری در لیبیا به دست اعضای گروه هراس‏‌افکن داعش منتشر شد. دولت مصر هفت روز عزای عمومی اعلام کرد و از شهروندان خود خواست تا دیگر به لیبیا سفر نکنند؛ جایی که سال‏ها پیش و در زمان فرمان‌روایی معمر قذافی، فضای کار مناسبی برای مصری‏‌ها بود. قاهره تنها به این تدابیر و اعلام‏‌ها اکتفا نکرد و چند ساعت پس از انتشار این فلم، جنگنده‏‌های مصری در آسمان لیبیا ظاهر شدند.

قاهره می‏گوید چند پایگاه هراس‏‌افکنان داعش را هدف قرار داده، اما برخی منابع در داخل لیبیا می‏‌گویند غیرنظامیان نیز هدف این حملات هوایی قرار گرفته‏‌اند.

خبرگزاری رسمی لیبیا گزارش داد که هواپیماهای ناشناس مراکزی را در شهر درنه؛ جایی که انصارالشریعه شعبه داعش در لیبیا آن را پایتخت خود می‏داند، مورد حمله قرار دادند؛ حملاتی که علاوه بر هدف قرار دادن مراکز استقرار داعش، چند غیرنظامی از جمله سه کودک و دو زن را نیز کشته است.

مصر تایید کرده است که جنگنده‏‌های خود را برای سرکوب داعش در لیبیا اعزام کرده است.

همزمان، عمر حمیدان، سخنگوی تشکیلات موسوم به کنگره ملی لیبیا که گفته می‏شود مورد حمایت قطر است، این حملات مصر را محکوم کرد. کنگره ملی لیبیا دولت موازی طرابلس را اداره می‏کند و اخباری نیز درباره حمایت آن از هراس‏‌افکنان داعش منتشر شده است.

حمیدان به شبکه الجزیره قطر گفت: «لیبیا کشوری دارای حاکمیت مستقل است و مبارزه با هراس‏‌افکنی باید از طریق دولت انجام شود. کنگره ملی لیبیا به مقامات مصر یادآور شد مسئولیت خود را برای حمایت از شهروندان لیبی مقیم مصر انجام دهد

با این وجود، خلیفه حفتر جنرالی که گفته می‏شود قرار است به عنوان وزیر دفاع لیبیا منصوب شود و نیروی نظامی منسجمی را به عنوان عملیات کرامت با هدف مبارزه با نیروهای تکفیری و در راس آن‏ها انصارالشریعه شاخه داعش در لیبیا فرماندهی می‏کند پس از کشته شدن قبطی‏ه‌ای مسیحی مصری از مصر خواست که در لیبیا مداخله نظامی کند. به نقل از سی‏ان‏ان، جنرال حفتر گفت که به شدت از دخالت نیروهای مصری برای مبارزه با نیروهای تکفیری که 21 قبطی را سر بریدند، حمایت می‏کند.

حفتر در مصاحبه با وائل الابراشی خبرنگار مصری همچنین قطر، ترکیه و سودان را متهم به حمایت از هراس‏‌افکنان کرد و گفت: «هدف نهایی گروه‌های هراس‏‌افکن مورد حمایت این سه کشور، مصر است

جنرال لیبیایی که حدود دو سال است با گروه‌های هراس‏‌افکن داخل لیبیا درگیر است درباره مداخله نظامی مصر در واکنش به قتل قبطی‏‌ها به دست داعش افزود: «هر وسیله‏‌ای که این گروه‌های هراس‏‌افکن را تهدید کند، تایید می‏کنیم… برای ما هر شهر مصر مانند شهری در لیبیا است و مرزها نباید مانعی بر سر راه مبارزه با هراس‏‌افکنی و هدف قرار دادن این گروه‌ها باشند

حفتر افزود: «اگر این هراس‏‌افکن‏‌ها بر لیبیا مسلط شوند قطعاً هدف بعدی آن‏ها مصر خواهد بود

این اظهارات جنرال لیبیایی بیراه نیست. اساسا جریان‏های تکفیری را نمی‏توان به صورت محلی و محدود مهار کرد و یکی از آفت‏های مبارزه با هراس‏افکنی تکفیری همین نگاه جزیره‏ای و ملاحظات جغرافیایی –سیاسی است.

آن گونه که رویترز گزارش کرده است، مصر پس از کشته شدن شهروندان قبطی خود در لیبیا از ائتلاف بین‏المللی مبارزه با هراس‏افکنی خواسته که جدیت بیشتری را برای نابودی داعش به خرج دهد، اما واقعیت این است که ائتلاف مذکور از تناقضات آشکاری رنج می‏برد؛ تناقضاتی مانند شراکت خود حامیان داعش در ائتلاف علیه آن؛ امری که مبارزه با هراس‏افکنان را در قالب این ائتلاف، دشوار و حتی غیرممکن کرده است.

جنایات داعش این بار در شمال آفریقا نشان داد که برخورد جزیره‏ای و محلی با هراس‏افکنی کافی نیست و برای ریشه کردن هراس‏افکنان رسیدن به راهبردی جامع، ضرورت دارد؛ راهبردی که در قالب سازوکارهای همکاری امنیتی پیاده شود و لزوم همکاری‏های امنیتی منطقه‏ای را در قالب توافق‏های جدید با ترسیم نقشه راه تازه‏ای برای امنیت منطقه آشکارمی‏کند. شاید تهدیدهای جدید داعش بتواند چهره‏های امنیتی منطقه را با هدف دفع شر مشترک، دور یک میز بنشاند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده