ویروس کرونا؛ ازبکستان مرزش را با افغانستان بست

مقام‌های افغانستان می‌گویند ازبکستان و پاکستان گذرگاه‌های مرزی‌شان را با افغانستان برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا بسته‌اند.

تاکنون در افغانستان یک مورد مثبت ویروس کرونا و در پاکستان چهار مورد مثبت این بیماری ثبت شده اما هیچ موردی از این ویروس در ازبکستان دیده نشده است.

نورالدین رئوفی، مسئول بندر حیرتان، مرز میان افغانستان و ازبکستان به بی‌بی‌سی گفت مرزبانان ازبکستان بدون هماهنگی شب گذشته مرز میان دو کشور را بسته‌اند.

او می‌گوید که ازبکستان پذیرفته که انتقال اموال تجارتی از طریق خط آهن و کشتی بین دو کشور ادامه داشته باشد اما عبور و مرور از طریق پل حیرتان کاملا متوقف شود.

به گفته او، مشخص نیست این مرز برای چه مدت مسدود خواهد بود.

یک منبع از سفارت ازبکستان در افغانستان که نخواست نامش در گزارش درج شود، با تایید این خبر گفت این کشور برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا مرزش را با افغانستان بسته است.

در کنار رفت و آمد صدها مسافر، روزانه هزاران تن مواد غذایی، نفت و مواد ساختمانی از این مسیر وارد افغانستان می‌شود و این مرز از گذرگاه‌های تجارتی مهم برای افغانستان است.

روز گذشته سفارت پاکستان در افغانستان نیز اعلام کرد که از امروز برای یک هفته مرز چمن، یکی از گذرگاه‌های مرزی میان این دو کشور را خواهد بست.

دلیل این کار جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در دو طرف مرز عنوان شده است.

این گذرگاه در مرز دو کشور در ایالت بلوچستان پاکستان و ولایت قندهار در جنوب افغانستان قرار دارد.

مقام‌های محلی در ولایت قندهار بسته شدن این مرز را تایید کرده‌اند.

به گفته مقامات،‌ در ۵ روز گذشته دمای بدن ۱۰ هزار مسافر در مرز چمن اندازه‌گیری شده است.

این گذرگاه به دلیل این که یکی از راه‎های ترانزیت پاکستان به آسیای مرکزی است و به خاطر این که از این گذرگاه روزانه هزاران نفر رفت و آمد می‌کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده