پاکستان در نشست مسکو دربارۀ صلح افغانستان شرکت خواهد کرد

رسانۀ پاکستانی “دیلی تایمز” روز دوشنبه (۲۹ میزان) گزارش کرده است که این کشور در نشستی که دربارۀ صلح افغانستان تا سه روز دیگر با حضور نماینده گان چین، روسیه و امریکا در مسکو برگزار خواهد شد، شرکت می کند.

بر بنیاد این گزارش، در این نشست دربارۀ از سرگیری گفتگو های صلح امریکا و طالبان و نیز گفتگوهای بین‌ الافغانی، بحث و گفتگو خواهد شد.

گزارش می‌افزاید که چین، در تلاش های تازه خود در نظر دارد تا یک نشست میان افغان ها – طالبان، رهبران سیاسی افغان و اعضای جامعه مدنی، برگزار کند.

یک منبع افغان به دیلی تایمز گفته است که نماینده گان حکومت نیز در این نشست، شرکت خواهند کرد و می افزاید که یک هیئت ۲۵ نفری از کابل، در این نشست شرکت خواهد کرد.

این در حالی است که زلمی خلیل زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان روز دوشنبه با مقام های ناتو در بروکسل دیدار کرد و دربارۀ روند صلح افغانستان، بحث و گفتگو کرد.

وزارت خارجه امریکا در یک اعلامیه‌ ی گفته است که  آقای خلیل زاد یک دور از سفر تازه را به بروکسل، پاریس و مسکو دربارۀ روند صلح افغانستان، آغاز کرده است.

انتظار می رود آقای خلیل‌زاد در جریان بازدید از بروکسل و پاریس، با “شرکای هم‌فکر” امریکا از جمله اتحادیۀ اروپا ، سازمان پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو و سازمان ملل متحد در پیوند به چگونگی سرعت بخشیدن به تلاش‌ ها برای دستیابی به صلح در افغانستان، گفتگو کند.

وزارت خارجه امریکا می گوید که در مسکو، قرار است آقای خلیل‌زاد با همتایان روسی و چینی اش دربارۀ منافع مشترک این کشورها برای پایان جنگ در افغانستان، گفتگو کند.

گفته می شود که نشست مسکو با توجه به تلاش های امریکا برای فشار آوردن به راه حل سیاسی برای پایان جنگ در افغانستان و همچنان برای حل بن بست گفتگوهای امریکا و طالبان، موثر خواهد بود.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده