پایان جشنوارۀ فلم زنان – هرات؛ آواز عقرب‌ها بیشترین جوایز را گرفت

پنجمین جشنوارۀ بین‌المللی فلم زنان – هرات، شام روز پنج‌شنبه (۷سنبله) با توزیع تندیس‌ها به فلم‌های برتر این جشنواره، پایان یافت.

در این جشنواره فلم هندی «آواز عقرب‌ها» پنج تندیس این جشنواره را بدست آورد.

چهل و هشت فلمی که برای رقابت در این جشنواره برگزیده شده بود، چهار روز در چهار ولایت افغانستان – کابل، ننگرهار، بامیان و هرات – به نمایش گذاشته شدند.

فلم‌های رقابتی این جشنواره، از ۳۰ کشور برگزیده شده بودند.

رویا سادات، برگزارکنندۀ این جشنواره در این باره گفت: «چیزی را که من متوجه شدم، این جشنواره نسبت به سال‌های قبل از لحاظ محتوا بسیار فرق دارد. بسیار فلم‌های خوب رسیده و کارگردان‌های بسیار خوب استقبال کردند و فلم روان کردند، اما این‌که در چهار ولایت به نمایش گذاشته می‌شود [این فلم‌ها] بسیار اتفاق خوب است. اما از لحاظ امنیتی، متأسفانه نسبت به سال‌های گذشته، وضعیت بهتری نداشتیم.»

آنانیا چاکرابورتی، تهیه‌کنندۀ هندی نیز در این مراسم افزود: «این فلم [آواز عقرب‌ها] بهترین فلم در میان فلم‌ها بود. به همین علت پنج جایزه را گرفت. سینما مرز نمی‌شناسد. برای ما سخت بود که چنین انتخابی کنیم، اما خوشحال استم که همچون یک هندی افتخار این را دارم که پنج جایزه را از افغانستان با خود می‌برم.»

چند فلم و فلم‌ساز از روسیه، ایران، شیلی، هند و افغانستان نیز در این جشنواره جایزه گرفتند. در بخش مستند بین‌المللی، کارگردان مستند «هزار زن چون من» جایزۀ بهترین مستند را بدست آورد.

رخشان بنی‌اعتماد، فلم‌ساز ایرانی که یکی از داوران این جشنواره بود، در مراسم اختتامیۀ پنجمین جشنوارۀ بین‌المللی فلم زنان – هرات، گفت: «نمی‌خواستیم جوایز تقسیم شود و یا به فلمی لطف شود. یعنی گوارای وجود برنده‌گان جوایز که باخیال راحت بدانند که صرفأ نتیجۀ بحث‌ها و گفت‌وگوهای ما بود و دید کارشناسی و سلیقه‌یی هیئت داوران.»

پنجمین جشنوارۀ بین‌المللی فلم زنان – هرات، نُخستین جشنوارۀ بین‌المللی فلم در منطقه است که برای بازتاب پهلوهای گوناگون زنده‌گی زنان از پردۀ سینما راه‌اندازی شده بود.

این جشنواره، روز دوشنبه همین هفته آغاز شد. در این جشنواره، دوصد فلم برای رقابت فرستاده شده بودند اما داوران تنها چهل هشت فلم را برای رقابت برگزیدند.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده