پایان کارزار یک هفته‌ای ترویج فرهنگ مالیه‌دهی

کارزار یک هفته‌ای وزارت مالیه به منظور تقویت و نهادینه کردن فرهنگ مالیه‌دهی در کشور هفته گذشته به پایان رسید.

مقامات وزارت مالیه  دلایل متعددی را برای فرار از مالیه مطرح می‌کنند که از آن جمله کمبود آگاهی در مورد اهمیت مالیه و نبود اعتماد مالیه‌دهندگان به منابع جمع‌آوری مالیه می‌باشد.

 نجیب الله وردک، معین عواید وزارت مالیه گفت: ۱۰۹ برنامه به خاطر آگاهی عامه دریک هفته راه‌اندازی شده است بیشتر از ۱۱۰۰۰ نفر در آن اشتراک کرده بودند.

وزارت مالیه افغانستان به منظور تقویت فرهنگ مالیه‌دهی در کشور، کارزار یک هفته‌ای مالیاتی راه‌اندازی کرده بود، که امروز به پایان رسید. در این کارزار تلاش شد درمورد اهمیت مالیه‌دهی برنامه‌های آموزشی، برنامه‌های تنویری از طریق گفتگوهای ترتیب شود و همچنان چاپ و نصب پارچه‌نوشت‌های تبلیغاتی و نشر کتابچه‌های معلوماتی شامل برنامه بوده است.

عبدالحبیب زدران، رییس عواید وزارت مالیه، گفت: «در یک و نیم دهه گذشته برخی پدیده‌ها درجامعه افغانستان معرفی شده و یا جا افتاده‌اند که به نفع مملکت نیستند، از آن جمله همین کمک‌های بین‌المللی است، افغان‌ها باید به افزایش عواید داخلی خود بنازند تا این که به کمک‌های خارجی افتخار نمایند.»

مالیه‌دهی در افغانستان از لحاظ تاریخی در فرهنگ جاافتاده نیست، همیشه با جبر و ستم همراه بوده است، لیکن در چند دهه پسین جنگ این پدیده را بیشتر بد نما کرده است و بهانه‌ها برای فرار از مالیه بی‌شمار‌اند.

مسوولان وزارت مالیه، جلب اعتماد مالیه‌دهندگان را برای بالا بردن عواید لازمی دانسته‌اند و اندک بودن آگاهی به اهمیت مالیه، نبود میکانیزم شفاف و ساده جمع‌آوری مالیه و به همین ترتیب فساد اداری را از جمله عوامل فرار از مالیه عنوان کرده و ادعا دارند که وزارت در تلاش است تا این موانع و بهانه‌ها را از سر راه مالیه‌دهند‌گان برچیند و اصلاحات لازم را در نظام جمع‌آوری مالیه به وجود بیاورد. اما بخش خصوصی فساد در نظام جمع‌آوری مالیه را عامل اصلی کاهش عواید دولت می‌پندارد.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان به نمایندگی از بخش خصوصی صحبت کرد. او گفت: «من با مسوولیت می‌گویم که همین اکنون بیشترین عواید دولت افغانستان در گمرکات حیف و میل می‌شوند و به‌دست افراد زورمند است. آن‌ها مستقیم به کارهای گمرکات مداخله دارند.»

آقای الکوزی به ادامه گفت: همین حالا در چهار دروازه کابل از پولیس گرفته تا دادستانی نماینده‌های خود را دارند، بدون داشتن هیچ دلیل قانونی پولیس و مامورین جنایی از مال محصول شده تاجر حق می‌گیرند، اکنون که کمک‌های خارجی کاهش یافته‌اند مامورین حکومت چشم به مال و جیب تاجر دوخته‌اند.

در پاسخ به این شکایات اتاق تجارت و صنایع افغانستان، نجیب‌الله وردک، معین عواید و گمرکات وزارت مالیه از اصلاحات و مبارزه به فساد صحبت نموده، گفت: امسال در عواید گمرکات ما ۱۴ درصد افزایش به عمل آمده است و این مساله بیانگر این است که در تطبیق و تنفیذ قوانین افزایش به عمل آمده است و همچنان مبارزه علیه فساد نیز تشدید یافته است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده