پدرطالبان پیروز شد

نواز شریف، نخست‌وزیر منتخب پاکستان اعلام کرد که روابط خود با امریکا و هند را توسعه خواهد داد.

وی که با رسانه‌های خارجی صحبت می‌کرد، تعهد داد که از عقب‌نشینی سال آینده نیروهای امریکایی از افغانستان حمایت کامل را انجام خواهد داد.

نواز شریف 14 سال پیش با کودتایی نظامی سرنگون شد و مدتی را نیز در زندان به سر برد. حزب مسلم‌لیگ که وابسته به وی است در انتخابات پارلمانی از 272 کرسی 130 کرسی را به دست آورد.

وی به خبرنگاران گفت: «من معتقدم اگر نگرانی‌هایی وجود دارد ما باید این نگرانی‌ها را برطرف کرده و روابط را تقویت کنیم.»

قرار است که ناتو و امریکا در پایان سال 2014 بخش عمده‌ای از نیروهای خود را از افغانستان خارج کنند و پاکستان نقطه‌ی کلیدی برای خارج ساختن تجهیزات امریکا خواهد بود.

نواز شریف که یک ساعت پس از سخنان باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا درباره‌ی آمادگی واشنگتن برای همکاری با اسلام‌آباد صحبت می‌کرد، گفت: «ما حمایت کامل خود را از آن‌ها اعلام می‌کنیم و همه چیز به طور ملایمی به پیش خواهد رفت.»

وی درباره‌ی حمله هواپیماهای بدون سرنشین امریکایی به مناطق قبیله‌ای مرزی پاکستان گفت: «این موضوع بسیار مهمی است و نگرانی ما باید به طور مناسبی درک شود. ما با دوستان امریکایی خود خواهیم نشست و با آن‌ها درباره این موضوع صحبت می‌کنیم. نواز شریف گفت بسیار خوشحال خواهد شد که مانموهان سینگ، نخست‌وزیر هند در مراسم تحلیف وی حضور یابد و با وی دیدار کند. هند پیروزی نواز شریف در انتخابات را تبریک گفت و آرزوی روابط بهتر بین دو کشور کرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده