پرداخت مالیاتب‌دون ارایه خدمات

با آن که کابل یکی از خوش آب و هوا ترین شهرهای کشور به شمار میرود، ولی سالهاست به خاطر آلودگی هوا و ضعف در مدیریت شهری به یکی از شهرهای آلوده و بی‌نظم جهان تبدیل شده است.

از زمان آغاز حکومت کرزی تا اکنون هیچ گاه در راستای بهبود وضعیت شهر کابل اقدام معیاری و منظم صورت نگرفته است.

با وجود این که در روزهای اول تشکیل حکومت وحدت ملی وعده‌های زیادی در راستای بهبود وضعیت عمومی شهر کابل از طرف رهبران حکومت وحدت ملی سپرده شد، ولی هیچ گاه این وعده‌ها جنبهی عملی به خود نگرفتند.درروزهای نخست تشکیل حکومت وحدت ملی، رئیس‌جمهورغنی در نشستی که با فعالان جامعه مدنی در ارگ ریاست‌جمهوری داشت به همه وعده سپرد که با گماردن شهردار جدیدی برای کابل، این شهر را به زودترین وقت به یک شهر نمونه در منطقه تبدیل کند. از زمان وعده رئیس‌جمهور تا اکنون نه تنها کابل زیباتر و نمونه نشده که متاسفانه هر روز چهره کابل بی‌نظمتر و نازیباتر شده است.

حتی کابل در فهرست آلوده‌ترین شهرهای جهان رتبه دوم را کسب کرده است.

همه شاهد هستند که با کوچک‌ترین بارندگی‌ها خیابان‌های کابل تبدیل به رودخانه‌های متلاطم و آلوده میشوند که حتی عبور و مرور از یک طرف خیابان به طرف دیگر نیز دشوار میشود.

از سوی دیگر در هنگام بارنگی، با سرازیر شدن فاضلاب از ارتفاعات باعث آلودگی مضاعف در شهر کابل میگردد. حفر چاه‌های فاضلاب خودسرانه باعث آلوده شدن کانال‌های آب آشامیدنی میشود. در کنار این ساخت‌وسازهای بدون برنامه شهری که اماکن تجاری و مسکونی را با هم مختلط ساخته نیز ظاهر شهرکابل را زشتتر کرده است.

از زمان تشکیل حکومت وحدت ملی تا اکنون شهرداری کابل بدون شهردار اداره میشود. رهبران حکومت وحدت ملی نتوانسته‌اند که شهردار جدید را معرفی کند. با وجود این که شهرداری یکی از پردرآمدترین ارگان‌های دولتی است و به بهانه‌های مختلف از مردم پول جمع‌آوری میکند ولی خدماتی که ارایه میدهد به هیچ وجه رضایت‌بخش نیست. کوچه‌های کابل محل انباشت زباله‌هاست. و هنوز هم با اندک بارندگی عبور و مرور شهروندان و وسایط نقلیه دچار مشکل میشود. با اینکه اکثر شهروندان سال‌هاست که مالیات میپردازند ولی هیچ گاه از صورت مصرف مالیات پرداخت شده اطلاعی ندارند.

مردم در قبال پرداخت مالیات خواهان ارایه خدمات شهری از طرف دولت هستند.تشناب‌های شهری در قسمت‌های پر ازدحام وجود ندارد. با درنظرداشت این که ارایه خدمات شهری از وظایف اصلی شهرداری کابل و دیگر شهرداری‌هاست ولی هیچ گاه خدمات ارایه شده رضایت‌بخش و قابل قبول برای مردم نبوده است. ادامه این روند باعث افزایش نارضایتی مردم از دولت میشود.

مردم شهر کابل و فعالان جامعه مدنی از حکومت وحدت ملی و اداره شهرداری کابل تقاضا دارند تا به وعده‌های سپرده شده در آغاز حکومت وحدت ملی عمل کرده و مردم را از مشکلات عدیده‌ای که در سطح زنگی شهری در کابل وجود دارد، نجات دهد.

شماری از نهادهای جامعه مدنی در یک حرکت اعتراضی در کابل از حکومت وحدت ملی با سر دادن شعارهایی خواسته‌اند که هر چه زودتر شهردار کابل را معرفی کند و در همین حال این فعالین از شهروندان کابل خواسته‌اند که در قسمت پاک‌کاری و نظافت و شهروند مسئول با فعالین مدنی همکار شوند.

این فعالین همچنان از دولت خواسته‌اند که تا هر چه زودتر روند انتخابی شدن شهردارها را مورد توجه قرار داده و به معضل سرپرست‌ها در اداره‌های دولتی پایان دهد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده