پرده برداری ازسناریوهای پنهان!

پرویز مشرف رئیس ارتش، و رئیس جمهور اسبق پاکستان، یکتن از نظامیان برجسته‏‌ی آن کشور که از شهرت داخلی و خارجی برخوردار می‏باشد، طی مصاحبه‏‌هایی با روزنامه‏‌ی گاردین انگلیس، تلویزیون امریکایی سی اِن اِن ، شبکه‏‌ی خبری دنیا نیوز پاکستان، آژانس فرانس‌پریس و پایگاه‏‌های رسانه‏‌ای دیگری حرف و حدیث‏‌های مشابه و حدوداً غیرمنتظره‏‌ای بر زبان آورد.

مشرف طالبان را با توصیف به عنوان «قهرمانان پاکستان» ضربه‏‌ی محکمی در سطح داخلی و بین المللی به کشور پاکستان وارد نمود و این کشور را در سطح بین‏‌المل طی اعترافات خویش حامی اصلی تروریزم بیان داشت، حقیقتی که بارها دولت مردان افغانستان از تربیون رسانه‏‌ها بیان نمودندو اکنون مشرف آنها را به مثابه‏‌ی مجاهدان آزادی افغانستان و قهرمانان پاکستان خطاب نمود.

این دیکتاتور بازنشسته‏‌ی سابق پاکستان که یکی از حامیان و طراحان پروژه انهدام افغانستان به شمار میآید؛ اعتراف نمود که ما از بسیار وقت بدینسو از طالبان که وفادار به پاکستان هستند حمایت می‏کنیم.طبق گزارش‏‌های متعدد روزنامه‏‌ی معروف انگلیسی زبان گاردین چاپ لندن در اسلام آباد گفته است ما طالبان را از دهه 1990 آموزش دادیم و به جنگ فرستادیم. طالبان، حقانی، اسامه بن لادن و ایمن الظواهری آن زمان قهرمانان ما بودند.

در بازی‌های بزرگ استخبارتی و جنگ منفعت‏‌های بزرگ که در افغانستان از جانب دشمنان این کشور ادامه دارد، یقیناً ‌پاکستان نقش مهمی داشته و از سال‌ها به این‌سو یکی از بازیگران عمده‏‌ی نابسامانی‏‌های اجتماعی و عوامل تمام بد بختی‏‌های شهروندان ما بوده است.

بنابراین، از دید کارشناسان امور؛ صحبت‏‌های اخیر پرویز مشرف راجع به طالبان و جنگ در افغانستان را تنها یک ‌هدف نمی‌توان خطاب نمود.

اگر‌چه از قبل معلوم بود که طالبان اختیار خود را ندارند و به دستور باداران خویش همانا نظامیان پاکستان عمل می‏نمایند، مگر به نظر می‏رسد که بازی سیاسی و استخباراتی که تحت نام طالبان در افغانستان در طول بیش از یک دهه ادامه داشته است، اکنون در حالت تغییر است و وارد یک مرحله‏‌ی جدید می‌شود.

عده‏‌ای کثیر صاحب‏‌نظران در حال حاضر، غیرممکن می‌دانند که پاکستان دست از استفاده از تروریسم و افراطیت منحیث ابزار سیاست خارجی، بردارد تا چه رسد که با تروریسم مبارزه صادقانه کند.

گروه‌های افراطی و تروریستی پاکستان از لحاظ سیاسی و اجتماعی در بطن جامعه‏‌ی آن کشور نفوذ قابل ملاحظه‌ای دارند و در حال تغییر‌دادن پاکستان به یک کشور کاملاً افراطی‌اند.

شاید به ‌وجود‌آوردن پاکستان در سال۱۹۴۷ در جغرافیای سیاسی جهان، به همین هدف بوده باشد تا این سرزمین چنین نقش افراطیت ‌پروری و تروریسم ‌پروری را ایفا نماید.

یکی از سوالات اساسی که در حال حاضر مطرح می‏گردد همین است که چرا پرویز مشرف بعد از سال‌ها انکار مطلق از حمایت کشورش از طالبان و خاصتاً از احیای دوباره‏‌ی‌آن‌ها بعد از سال ۲۰۰۲ در افغانستان، اکنون پرده از حقایق وحشتناک برمی‌دارد. پاسخ این است که، پرویز مشرف تنها یک افسر‌بلند‌رتبه‏‌ی‌متقاعد نظامی و رئیس‌جمهور اسبق پاکستان نیست و اکنون هم یک مأموریت جدید اردوی پاکستان و استخبارات آن کشور را در لباس ملکی و به شکل غیر‌رسمی به پیش می‌برد.

بدون شک، در شرایط کنونی که گروه نو ظهور به نام داعش در منطقه فعالیت‏‌های وحشیانه‏‌ی خویش را آغاز نموده است، سیاست گزاران پاکستانی در صدد جلوگیری از پیوستن گروه طالبان به پروسه‏‌ی صلح افغانستان می‏باشند و تلاش براین است تا گروه‏‌های تحت سیطره‏‌ی آنها جامعه خویش را بدل نمایند و با بیعت به گروه داعش، امتیازات بیشتر مادی را از جامعه‏‌ی جهانی به منظور مبارزه با داعش مخصوصاً از ایالات متحده امریکا دریافت نمایند.

پاکستانی‏‌ها مخصوصاً کهنه پیخان نظامی آنها باید درک نمایند که افغان‌ها باهم متحد و در حال حاضر جزئی از نظام بین‏‌المللی و دارای ارتش منظم می‏باشند و توانایی مقابله با هر نوع تهدیدات منطقه‏‌ای را دارا و از جانبی دیگر روحیه هم‌دیگرپذیری در حال گسترش و به هیچ عنوانی موفق به تفرقه‏‌های قومی و مذهبی که جز از راهبرد آن کشور می‏باشد نخواهند شد و در عین زمان خواست ما از جامعه‏‌ی جهانی این است که با اعترافات پرویز مشرف در قبال حمایت از تروریسان و خطاب نمودن کلمه‏‌ی قهرمان، جنایات جنگی‏ای که در قبال افغانستان متقبل شده‏‌اند، باید مورد پیگرد دادگاه جنایت جنگی بین‏‌المللی قرار گیرند و از حقوق هزاران افغانستانی که در اثر جنایات قهرمانان نظامی پاکستان به شهادت رسیده‏‌اند، دفاع صورت گیرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده