پرونده سوریه ولیعهد عربستان رابه روسیه کشاند

یک نشریه روس‏‌زبان ضمن اشاره به تمایل پنهان پادشاه عربستان سعودی برای گفت‌وگو با روسیه، مسئله سوریه و نگرانی ریاض از گسترش نفوذ منطقه‌ای ایران را مهمترین دلیل علاقمندی عربستان جهت گرم کردن روابط با روسیه برشمرد. در هفته‏‌ی گذشته ولیعهد عربستان سعودی به روسیه سفر کرد که ضمن شرکت در انجمن بین‌المللی اقتصادی، دیداری را نیز با ولادیمیر پوتین، رئیس‏‌جمهور روسیه انجام داد.

در این رابطه پایگاه خبری گازیتارو با انتشار مطلبی به بررسی جنبه‌های مختلف این سفر و دیدار مقامات عالی‌رتبه عربستان سعودی و روسیه پرداخت.

این اولین سفر رسمی شاهزاده عربستانی به روسیه و اولین جلسه پوتین با نسل جدیدی از خانواده سلطنتی عربستان است. با اینکه 2 طرف موضع متفاوتی در مورد درگیری‌های سوریه دارند، اما کارشناسان براین باورند که در حال حاضر این امکان وجود دارد که نقاط مشترکی برای گفت‌وگو میان آن‏ها پیدا شود زیرا عربستان سعودی می‌گوید که آماده برقراری روابط استراتژیک با روسیه است. در ضمن، شاهزاده محمد بن‌سلمان نه تنها وزیر دفاع عربستان سعودی بل ولیعهد شاهزاده محمد بن‌نایف بوده و نفر دوم در سلسله مراتب این کشور است و می‌تواند وارث تاج و تخت پس از پادشاه عربستان سعودی سلمان بن‌عبدالعزیز آل‌سعود باشد. نشست اخیر رئیس‏‌جمهور روسیه با شاهزاده عربستان در سنت‌پترزبورگ در حاشیه انجمن بین‌المللی اقتصادی برگزار شد که اولین جلسه رهبر روسیه و نماینده عربستان سعودی پس از یک دوره سردی روابط به دلیل بروز جنگ در سوریه می‌باشد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده