پنتاگون: سطح حمله‌‎های طالبان در یک هفتۀ گذشته پایین بوده‌است

در پی از سرگیری حمله‌های طالبان بر نیروهای دولتی افغانستان، وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) می‌گوید که سطع این حمله‌ها پایین بوده‌است.

مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده که همراه با مارک اسپر، وزیر دفاع این کشور شام روز گذشته (چهارشنبه، ۱۴حوت) در یک نشست کمیتۀ تسلیحاتی سنای امریکا حضور یافته بودند، گفت که حمله‌‎های طالبان در۲۴ تا ۴۸ساعت گذشته کوچک و به سطح پایین بوده‌اند.

مارک میلی افزود: «آن‌‎چه مهم است، این است که ما در روز چهارم امضای توافق‌نامه استیم و این حمله‌ها به سطح کوچک، یعنی برپاسگاه‌ها و غیره.. انجام شده‌اند. طالبان به یک سری شرایط کامل عمل کرده‌اند. از همین رو در مرکزهای ۳۴ولایت و در کابل حمله نکرده‌اند. هیچ حملۀ پیچیده، حملۀ انتحاری، حملۀ موتربم، حمله برنیروهای امریکایی و ایتلاف رخ نداده‌است.»

این در حالی است که طالبان تنها دو روز پس از امضای توافق صلح با امریکا، حمله‌های شان را بر نیروهای امنیتی افغانستان از سر گرفتند؛ چنان‌که نیروهای امریکایی در افغانستان را واداشتند که دست به حملۀ هوایی بر علیه این گروه در ولایت هلمند بزند.

در جریان یک هفته پیش از امضای توافق صلح، خشونت‌ها به‌گونۀ چشم‌گیر کاهش یافته بودند. اما امریکا و حکومت افغانستان تأکید دارند که سطح این خشونت‌ها همینگونه پایین نگهداشته شوند تا گفت‌وگوهای میان افغانان آغاز شوند.

اما، طالبان در چند روز گذشته بر چندین پاسگاۀ نیروهای امنیتی افغان حمله کرده‌اند که تلفاتی نیز به این نیروها وارد شده‌است.

مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا اما یکی ازعلت‌های متوقف نشدن کامل خشونت‌ها را در افغانستان، اداره نشدن تندروان و میانه روان در گروۀ طالبان می‌داند: «نگه داشتن رهبری بر آن گروهی از افراد یک چالش است. آنان طیف وسیعی از تندروان و میانه روان دارند و آنان با این چالش دست و پنجه نرم می‌کنند.»

با این هم، مارک اسپر فرصت کنونی را برای صلح افغانستان تاریخی می‌داند: «ما یک فرصت تاریخی داریم. ما به روز شنبه توافق‌نامه را در قطر امضا کردیم و همزمان با آن من در کابل بودم. این توافق‌نامه چارچوب پیشبرد مذاکرات میان افغانان را که در جریان کم از کم پنج روز آغاز می‌شوند، مشخص می‌کند.»

ایالات متحده امریکا و طالبان، روز شنبه (۱۰حوت) توافق صلح را در دوحه امضا کردند. بربنیاد این توافق‌نامه، قرار است نیروهای امریکایی در ۱۴ ماه تمامی سربازانش را از افغانستان خارج کند و طالبان نیز متعهد شده‌اند که اجازه ندهند از خاک افغانستان بر امریکا و متهدان این کشور حمله کند.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده