پوتین در ملاقات با کیم جونگ-اون از بهبود روابط کره شمالی و آمریکا استقبال کرد

کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی در نخستین سفر به روسیه در این مقام، با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، ملاقات و گفتگو کرده است. در خبری دیگر، گزارش‌های تایید نشده‌ای از برکناری رابط بین رهبران کره شمالی و آمریکا منتشر شده است.

این ملاقات روز پنجشنبه، ٥ اردیبهشت (٢٥ آوریل) ساعت ٢ بعد از ظهر به وقت محلی در ساختمان دانشگاهی در شهر بندری ولادی‌وستوک، برگزار شد و در پایان آن، رهبران دو کشور در سخنانی به تشریح نتایج این دیدار پرداختند. کیم جونگ-اون روز گذشته با قطار وارد ولادی‌وستوک، واقع در منطقه خاور دور روسیه شد و مورد استقبال مقامات محلی قرار گرفت.

رهبر کره شمالی از اینکه رئیس جمهوری روسیه “در زمانی پر مشغله” با این ملاقات موافقت کرده تشکر کرد و گفت که “ملاقاتی مفید” با او داشته است.

کیم جونگ اون خطاب به رئیس جمهوری روسیه گفت: “من پیشتر در نامه‌ای که سال گذشته ارسال داشتم، به شما برای پیروزی در انتخابات و اقداماتی که در کشورتان انجام داده‌اید تبریک گفتم اما مایلم بار دیگر برای قبول وظیفه رهبری ملت بزرگ روسیه در جریان انتخابات سال گذشته و برای تلاش‌های مجدانه شما در این سمت به شما تبریک بگویم.” وی افزود که “ملاقاتمان برای توسعه سازنده وتقویت و تحکیم روابط تاریخی و دوستی سنتی بین ملت‌هایمان بسیار مفید خواهد بود.”

رئیس جمهوری روسیه نیز آنچه را که ابتکار کیم جونگ-اون در راه کاهش تنش در شبه‌جزیره کره و بهبود روابط با آمریکا و کره جنوبی خواند ستود. وی گفت: “اطمینان دارم که دیدار امروز شما از روسیه به ما کمک خواهد کرد که راه‌های حل وضعیت در شبه‌جزیره کره و نقش روسیه در حمایت از روند مثبت کنونی را بهتر درک کنیم.” وی افزود “در زمینه روابط دوجانبه، فرصت‌های بزرگی برای گسترش مبادلات اقتصادی بین ما وجود دارد.”

کیم جونگ اون در سال ٢٠١١ میلادی جانشین پدرش در مقام رهبری کره شمالی شد و پوتین ششمین رهبر خارجی است که او از زمان تصدی این مقام با آنان ملاقات کرده است. پیش از این، او با رئیسان جمهوری چین، کره جنوبی و آمریکا چند بار دیدار داشته و در جریان نشست با رئیس جمهوری آمریکا در سنگاپور و هانوی، ویتنام، با نخست وزیران دو کشور دیدار کرده است. تمامی ملاقات‌های خارجی کیم جونگ-اون از اول سال گذشته میلادی و پس از اعلام تصمیم او در مورد کاهش تنش در روابط با کره جنوبی و آمریکا صورت گرفته است.

در زمان اتحاد شوروی سابق، کره شمالی روابط نزدیکی با آن کشور داشت و به خصوص از نظر اقتصادی، به کمک‌های گسترده شوروی متکی بود. پس از فروپاشی شوروی، روسیه روابط دوستانه خود با کره شمالی را تا حدودی حفظ کرده هرچند حمایت اقتصادی قبلی ادامه نیافته است. گرمی روابط روسیه و کره شمالی در سال‌های اخیر با گرمی روابط روسیه و غرب به خصوص آمریکا نسبت معکوس داشته هر چند معمولا از روسیه و چین به عنوان کشورهایی با نزدیک‌ترین روابط با حکومت انزواطلب کره شمالی نام برده می‌شود.

در عین حال، روسیه همراه با سایر اعضای دایم شورای امنیت به تحریم‌های بین المللی علیه برنامه‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی رای داده هر چند در مواردی، آمریکا آن کشور و چین را به نادیده گرفتن یا سستی در اعمال این تحریم‌ها متهم کرده است.

کوتاه مدتی پس از اولین ملاقات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با کیم جونگ-اون در ماه ژوئن سال گذشته، وزیر خارجه روسیه به کره شمالی سفر کرد. در حالیکه دولت آمریکا خواستار توقف برنامه اتمی کره شمالی به عنوان پیش شرط لغو تحریم علیه آن کشور شده بود، وزیر خارجه روسیه از موضع کره شمالی حمایت کرد و گفت که با کاهش گام به گام برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی در برابر لغو تدریجی تحریم‌های آمریکا موافق است.

در ماه فوریه امسال، دومین دیدار آقایان ترامپ و کیم در هانوی، ویتنام برگزار شد اما ظاهرا به دلیل اختلاف نظر دو طرف در مورد مرحله‌بندی روند توقف برنامه اتمی و موشکی کره شمالی و لغو تحریم‌های آمریکا بدون نتیجه ماند هر چند رهبران دوکشور بر عزم خود بر ادامه تلاش برای رفع اختلافات و روابط شخصی بین خود تاکید نهاده‌اند.

برخی ناظران گفته‌اند که هدف کیم جونگ-اون از سفر به روسیه، تلاش برای جلب حمایت آن کشور از برنامه بهبود وضعیت اقتصادی کره شمالی و کاهش اتکا به چین و آمریکا به عنوان شرکای اصلی در سیاست خارجی است و ولادیمیر پوتین نیز که ارتقاء موقعیت بین‌المللی روسیه را به عنوان محور اصلی سیاست خود تعیین کرده، در نظر دارد در کنار آمریکا و چین نقشی را در حل مشکلات شبه جزیره کره برعهده بگیرد و احتمالا با تلاش برای نزدیک کردن مواضع آمریکا و کره شمالی، اعتبار خود نزد هر دو طرف را افزایش دهد.

شایعه برکناری “دستیار” کیم

در خبری دیگر در مورد کره شمالی، برخی منابع در کره جنوبی گفته‌اند که رهبرکره شمالی کیم یونگ-چول را از سمت ریاست کمیته جبهه مقدم، نهاد مسئول مدیریت روابط با کره جنوبی، برکنار کرده است.

کیم یونگ-چول نقشی مهم در بهبود روابط و ایجاد زمینه دیدار رهبران دو کره ایفا کرد و همچنین در ترتیب دادن ملاقات‌های آقایان ترامپ و کیم، همراه با مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، نقش رابط بین دو رهبر را داشته است. در عین حال، به نظر می‌رسد که او همچنان سایر سمت‌های مهم حکومتی از جمله معاونت ریاست حزب کارگران کره، حزب حاکم بر این کشور را حفظ کرده است. ریاست این حزب با کیم جونگ-اون است.

در صورتی که این خبر صحت داشته باشد، مشخص نیست که آیا برکناری کیم یونگ-چول با ناکام ماندن نشست هانوی ارتباطی داشته است یا نه. اخیرا منابع خبری کره شمالی به نقل از یک مقام آن کشور خواستار آن شدند که رئیس جمهوری آمریکا مایک پومپئو، وزیر خارجه را از مسئولیت ارتباط بین دو کشور برکنار و شخص دیگری را به جای او منصوب کند.

این احتمال مطرح شده که شاید برخی مقامات کره شمالی کیم یونگ-چول و مایک پومپئو را به خاطر عدم توجه لازم به خواست‌های و احتمالا شتاب در برگزاری نشست هانوی بدون فراهم کردن مقدمات لازم، مسئول شکست این نشست می‌دانند. رهبر کره شمالی برای شرکت در این نشست پس از سفری چند روزه با قطار وارد هانوی شد و رئیس جمهوری آمریکا نیز پس از سفری چند ساعته به هانوی رسید اما برنامه ملاقات خود را نیمه تمام رها کردند و به کشورهایشان بازگشتند.

هنوز مقامات کره شمالی این خبر را تایید نکرده‌اند و جستجو در خبرگزاری رسمی آن کشور نیز نشانه‌ای در مورد چنین تحولی به دست نمی‌دهد.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده