پومپئو در کابل؛ هشدار به ایران در مورد روند صلح افغانستان

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا گفته است که پیشرفت روند صلح افغانستان به سود ایران است و اگر این کشور تلاشی برای برهم زدن آن بکند، آمریکا با آن برخورد خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا که امروز در سفر از غیرمنتظره به کابل رفت، پس از دیدار با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی این کشور در نشست خبری در سفارت آمریکا در کابل ظاهر شد.

آقای پومپئو گفت:”به سود ایران نیست که روند صلح افغانستان را برهم بزند. امیدوارم ایران این را بداند. پیشرفت روند صلح افغانستان به سود تمام بازیگران منطقه است و غرب افغانستان مرز طولانی با ایران دارد.”

وزیر خارجه آمریکا افزود: “ما تمام تدابیر لازم امنیتی را روی دست می‌گیریم تا اگر ایران بخواهد دخالت‌هایش در افغانستان را افزایش دهد، با آن برخورد کنیم. ولی امیدواریم آنها تلاشی برای برهم زدن روند سیاسی افغانستان که ما درآن دخیل هستیم، نکنند.”

وزیر خارجه آمریکا گفت که در دیدار با آقایان غنی و عبدالله در مورد روند صلح افغانستان و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دراین کشور صحبت کرده است.

به نمایندگی از مردم افغانستان با طالبان صحبت نمی‌کنیم

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز با انتشار اعلامیه‌ای گفته است که وزیر خارجه آمریکا از انتخابات ریاست جمهوری و روند صلح افغانستان اعلام حمایت کرده است.

دیدار وزیر خارجه آمریکا از کابل در زمانی اتفاق می‌افتد که قرار است هفتمین دور گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان تا چهار روز دیگر در دوحه برگزار شود.

آقای پومپئو گفت که آمریکا “به نمایندگی از دولت و مردم افغانستان” با گروه طالبان مذاکره نمی‌کند، بلکه تلاش دارد تا زمینه مذاکره را بین افغان‌ها فراهم سازد.

او یکبار دیگر تاکید کرد که مذاکرات میان گروه طالبان و آمریکا روی چهار مساله “مبارزه با تروریسم، حضور نیروهای خارجی، مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس دایمی” جریان دارد و به گفته او این مسایل با هم مرتبط هستند.

وزیر خارجه آمریکا گفت مذاکرات بر سر “مبارزه با تروریسم” با گروه طالبان به مرحله نهایی رسیده و دو طرف در آستانه توافق بر سر آن هستند.

او افزود که آمریکا به گروه طالبان گفته که حاضر است نیروهای خود را از افغانستان خارج کند اما این تصمیم مشروط است و هنوز جدول زمانی برای آن تعیین نشده است.

آقای پومپئو گفت توافق نهایی روی دو مساله اولی زمینه را برای مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس دایمی فراهم می‌کند.

او خبر داد که قرار است ماه آینده با ابتکار دولت آلمان نشست بین الافغانی برگزار شود و همچنین گفت که آمریکا هم تلاش‌های خود را برای برگزاری یک نشست بین‌الافغانی دیگر ادامه می‌دهد.

تلاش‌های برگزاری انتخابات ادامه یابد

وزیر خارجه آمریکا گفت در حالی‌که مذاکرات صلح افغانستان جریان دارد، آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور نیز باید ادامه یابد.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه میزان/مهر امسال برگزار شود و وزیر خارجه آمریکا گفت امیدوار است تا آن زمان توافق صلحی با طالبان بدست بیاید.

او گفت آمریکا از همه اطراف می‌خواهد تمام تلاش خود را برای برگزاری انتخابات شفاف انجام دهند.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده