پُست زبان زنده‏ دنیا

روز 17 میزان 1253 برابر با 9 اکتبر 1874 میلادی برای اولین بار به پیشنهاد «هنریخ ون استفان»؛ مدیر کل پست کنفدراسیون آلمان شرقی، قراردادی با عنوان’ قرارداد برن’ در زمینه تاسیس « اتحادیه کل پست» در « برن» سوئیس، توسط 22 کشور جهان به امضا رسید.

کشورهای امضا کننده بر اساس توافق به عمل آمده، یک قلمرو پستی را تشکیل دادند. این قرارداد، آزادی ترانزیت برای مبادله متقابل مراسلات را در سراسر قلمرو اتحادیه، تامین و تضمین می‏کرد. نام این اتحادیه پس از 4 سال با پیوستن کشورهای دیگر به ‘ اتحادیه جهانی پست’ تغییر کرد.

در سال 1969، کنگره توکیو در قطعنامه 211 خود به کشورهای عضو توصیه کرد، روز 9 اکتبر (17 مهر) هر سال را به عنوان ‘ روز جهانی پست’ تعیین کنند. به این ترتیب از سال 1970 و در روز جهانی پست، بسیاری از اداره‏‌های پست در سراسر جهان به اقدام‏‌های گسترده اطلاعاتی و تبلیغاتی و تشریح نقش پست در زندگی بشر می‏‌پردازند.اکنون بیش از 170 کشور عضویت این اتحادیه را دارند.

دفتر بین‏‌المللی اتحادیه از سال 1875، مجله ماهانه‏‌ای به نام’اتحادیه پستی’ به هفت زبان زنده دنیا منتشر می‏کند که یکی از قدیمی‏‌ترین مجلات جهان است.

محل اتحادیه در شهر برن سوئیس است و نشان آن از کره زمین و پنج انسان در حالی که نامه‏‌هایی را دست به دست می‏‌گردانند، تشکیل شده است.

پنج انسان معرف پنج قاره جهان و بیانگر وحدت و یکپارچگی ملت‏ها در زمینه پست هستند و یادآور علت وجودی اتحادیه جهانی پست که جهان سرزمین واحد پستی است.

اتحادیه جهانی پست پس از اتحادیه بین‏‌المللی تلگراف و سازمان جهانی هواشناسی، سومین سازمان جهانی است که برای قانونمندی روابط پستی بین‏‌المللی و برقراری ارتباط پستی جهان، امور پستی کلیه کشورهای عضو را هدایت و کنترول می‏کند.

پست، کهن‏‌ترین و گسترده‏‌ترین نوع ابزار ارتباطی بین مردم یک کشور با ساکنان دیگر سرزمین‏‌ها و مناطق جهان است.

جوامع رشدیافته برای تحقق توسعه خود به شبکه ارتباطی توجه داشته و روی آن برنامه‏‌ریزی کلان کرده اند. پست و مخابرات با ویژگی انعطاف‏‌پذیر خود، زمینه بسیار خوبی برای رشد در جوامع سنتی و صنعتی دارند. در کنار این شبکه ارتباطی، جریان‏‌های ارتباطی دیگری مانند راه‏‌ها و وسایل ارتباط جمعی ایجاد می‏شود و گسترش می‏یابد. برای نمونه حضور یک پسته‏‌رسان از انجام 3000 سفر جلوگیری می‏کند. طبیعی است هر سفر افزون بر هزینه‏‌ای که می‏برد، پیامدهایی مانند اتلاف وقت، فشارهای عصبی و روحی، مشکلات حمل و نقل، اتلاف سوخت، آلودگی هوا، صرف نیروی انسانی و انواع خسارت‏‌های احتمالی مالی و جانی را در پی دارد.

اما در کشور ما وضع پست و ارتباطات پستی چگونه است؟ با آن که پست نقش مهم و تعیین‏‌کننده‏‌ای در زندگی پر از مصروفیت‏‌های کاری در جهان کنونی ما دارد اما ما به عنوان شهروندان یک کشور و به عنوان ساکنین کره خاکی از این سهم برجسته‏‌ی توسعه‏‌یافتگی در مراحل بسیار ابتدایی قرارداریم و هنوز بسیاری از مردم کشور ما با پست آشنایی ندارند و حتا نمی‏دانند که پست چیست و چه کارایی‏‌هایی دارد.

تا همین چند سال پیش شهرهای ما کد پستی نداشتند و اکنون که به ادعای وزارت مخابرات کد پستی هم دارد باز اکثرمردم با این واژه‏‌ها حتا آشنایی حاصل نکرده اند. رسانه‏‌ها و گوشی‏‌های همراه جای هر وسیله‏‌ی توسعه یافتگی را تقریباً می‏توان گفت که گرفته است. گسترش روز افزون استفاده از گوشی‏‌های همراه شاید دیگر مجالی برای استفاده‏‌های کاربردی‏‌تری از پست را باقی نگذاشته باشد.

هرچند تسخیر بی‏م‌هابای بازارها توسط فن‏‌آوری‏‌های نوین‏تر نقش و استفاده از پست را تا حدی زیر سوال برده باشد اما باز هم می‏توان گفت که پست به عنوان زبان زنده‏‌ی دنیای مدرن از گذشته‏‌ای بسیار کهن عبور کرده و خودش در انکشاف و پیشرفت جهان کنونی ما نقش سازنده‏‌ای نیز داشته است.

در کشورما سی سال جنگ دلیل کلیشه‏‌ای بسیاری از ناگواری‏‌ها به شمار می‏‌رود .در شهر خانه است، سرک است کوچه و پس کوچه فراوان است. بخش بزرگی از شهرها با همان ساختار و بافت قدیمی باقی مانده انده، اما نشانه‏‌هایی برای ورود به آن‏ها برای فرد دیگری مثلاً پسته‏‌رسان‏‌ها وجود ندارد.

بخش‏‌های تازه‏‌ساز نیز در بحران بی‏‌نشانگی و نبود شماره‏‌گذاری به سر می‏‌برند.

بخش‏‌های دولتی ذیدخل در این قضیه می‏گویند کار نامگذاری و شماره‏‌گذاری سرک‏‌ها و کوچه و محله‏‌ها شروع شده است و در این میان برخی شرکت‏‌های خصوصی نیز کار کرده اند اما هنوز هم ما شهری داریم بدون نشانه‏‌ها وشماره‏‌های شناخته شده هم برای مردم و هم برای پسته‏‌رسان و دیگر افرادی که به دنبال خانه و مکانی و یا محله‏‌ای غیر از خانه و مکان و محله‏‌ی خود است. هفت شرکت پسته‏‌رسانی خصوصی در کشور ما فعالیت دارند که بیشتر به جابجایی‏‌های بسته‏‌ها و نامه‏‌های دولتی می‏‌پردازند تا نامه‏‌های شخصی مردم.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده