پیامدهای منفی بیکاری

هفته‏‌ی گذشته شماری از جوانان در قالب جنبش علیه بیکاری، طی گردهمایی در کابل از پیامدهای افزایش بیکاری به حکومت هشدار دادند. جنبش یاد شده متشکل از جوانان تحصیل کرده‏ای است که پس از فارغ‏‌التحصیل شدن بیکار بوده و تلاش‌های‏‌شان برای پیداکردن کار و استخدام شدن در ادارات دولتی ناکام مانده است.

با آنکه موضوع بازسازی کشور یکی از داعیه‌های جامعه بین‏‌المللی و حکومت قبلی بود و نیز یکی از شعارها و وعده‌های عمده‏ی رهبران حکومت وحدت ملی در زمان تبلیغات انتخاباتی بود، اما مسأله‏‌ی بیکاری همچنان از چالش‌های عمده در کشور باقیمانده است.

امروزه تاثیر فزاینده‏‌ی بیکاری به اندازه‏‌ای جدی است که این پدیده یکی از علل و زمینه‌های موثر در افزایش ناامنی‌ها و بهره‏‌برداری مخالفین مسلح دانسته می‌شود. موضوع فرار جوانان تحصیل‌کرده و بخش عمده‏‌ی جامعه به خارج از کشور برای پیداکردن کار از پیامدهای دیگر افزایش بیکاری شمرده می‌شود. برخی گفته‌ها حکایت از آن دارد که در هرماه نزدیک به بیست هزار شهروند، برای جستجوی کار و فرار از ناامنی به خارج از کشور فرار می‌کنند. بر بنیاد گزارش‌های نشر شده، هم اکنون هزاران شهروند کشور در حالی کشور را برای جستجوی کار و زندگی آرام ترک کرده‏‌اند و خود را به دیار بیگانگان و در کام دریاها رها ساخته‏‌اند که هیچ روزنه‏‌ی امیدبخشی برای‏شان متصور نیست.

این وضعیت رقت‌بار همچنان ادامه داردو رهبران حکومت وحدت ملی و وزارت‌کار و اموراجتماعی و دیگر نهادهای مربوطه هیچگونه پاسخگویی و واکنش جدی و عملی از خود نشان نداده‏‌اند. در برخی از موارد اگر واکنشی مشاهده شده است فقط در حد وعده بدون عمل و خاموش ساختن صدای معترضین و پرسش خبرنگاران بوده است و بس. حکومت چند روز پیش در تاریخ هفدهم نوامبر برنامه‏‌ی ملی کاریابی را افتتاح نمود که طبق این برنامه گفته می‌شود که احتمالا نزدیک به بیست‏‌و‏پنج هزار نفر صاحب شغل و کار خواهند شد. اما واقعیت امر این است که اولا اجرای این برنامه با توجه به ناهماهنگی ارگان‌های ذیربط و نبود طرح و بودجه‏‌ی لازم، ادعایی بیش نیست. دیگر این که با توجه به وسعت و شدت بیکاری در کشور، این برنامه در صورت اجرا بازهم بسیار ناچیز و محدود خواهد بود.

برای رفع مشکل بیکاری انتظار می‏رود که رهبران حکومت وحدت ملی به جای رقابت‌های شخصی و باندی به فکر وضعیت فلاکت‏‌زده مردم باشند و برروی طرح‌ها و برنامه‌های اشتغال‏‌زایی در کوتاه مدت و بلندمدت فکر نمایند.

همچنین حکومت باید بر روی بستر و زمینه‌ها و راهکارهای گوناگون آن تمرکز نموده و با شریک ساختن بخش‌های خصوصی، حداقل این امیدواری را بوجود آورد که اراده‏‌ای جدی برای حل بیکاری در سطح کشور وجود دارد. اما متاسفانه هم اکنون به رغم تمام ادعاها و وعده‌ها برای ایجاد کار و اشتغال، هیچ اراده و برنامه‏‌ی روشنی برای اشتغال‏‌زایی مشاهده نمی‌شود.

بنابراین چنانچه رهبران حکومت وحدت ملی و نهادهای رسمی مربوطه در زمینه‏‌ی رفع بیکاری و پاسخ‌گویی روشن و فوری به خیل عظیم بیکاران کشور احساس مسئولیت ننمایند، ممکن است اعتراض‌های مدنی و آرام به روند اعتراض‌های شدیدتر با پیامدهای غیرقابل پیش بینی مبدل گردد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده