پیامد اقدام اتحادیه اروپا برای حزب‏الله

رئیس پارلمان لبنان اقدام اتحادیه اروپا در افزودن نام شاخه‏ی نظامی حزب‌الله در فهرست هراس‏افکنی را خدمتی رایگان به اسرائیل و توهین به عدالت دانست.

وی همچنین از اتحادیه اروپا نیز خواست تا از تصمیم خود عقب‌نشینی کند، چرا که این تصمیم تمامی لبنانی‌ها و منافع آن‏ها را مورد حمله قرار داده و اوضاع لبنان را به سمت چالش‌ها و نگرانی‌های بیشتر می‏کشاند.

دفتر سیاسی جنبش امل نیز با صدور بیانیه‌ای این اقدام اتحادیه اروپا را یک اقدام نژادپرستانه و تحمیل شده از سوی اراده اسرائیلی‌ها دانست و تأکید کرد که این اقدام مجازاتی جمعی برای حزب‌الله به علت مقاومت در برابر تجاوزطلبی‌های اسرائیل و بیرون راندن دشمن اسرائیلی از بیشتر سرزمین‌های اشغال شده در لبنان و شکست در جنگ 33 روزه بوده است.

جنبش امل به ریاست نبیه بری این تصمیم را در شکل و مضمون ظالمانه خواند و تأکید کرد که اروپا مسئول بحران خاورمیانه و قضیه فلسطین و مصیبت‌های وارده به ملت فلسطین و لبنان در اثر تجاوزهای اسرائیلی‌هاست و حتا در بحران سوریه و پیامدها و انعکاسات آن بر لبنان نیز مسئول است، اما جنبش امل هرگز در خاورمیانه سعی نکرده است به این اتحادیه اتهام‏زنی کند.

اتحادیه اروپا پیش از این طرح گنجاندن نام حزب‏الله در فهرست هراس‏افکنی خود را در دستور کار قرار داه بود، اما به علت مخالفت‌های برخی از اعضا موفق به تصویب آن نشده بود، اما با ورود امریکا و اسرائیل به خط فشار بر کشورهای مخالف این طرح، سرانجام این طرح به تصویب رسید.

مخالفان این طرح عمدتاً از کشورهایی هستند که نیروهای نظامی آن‏ها در قالب نیروهای یونیفل در لبنان فعالیت می‌کنند.

شکاف و اختلاف بین اعضای اتحادیه اروپا باعث شد که این کشورها تنها با قرار دادن شاخه نظامی حزب‏الله در این فهرست موافقت کنند.

منابع 8 مارچ به روزنامه الاخبار لبنان گفتند که تصمیم اتحادیه اروپا در گنجاندن شاخه نظامی حزب‌الله در فهرست هراس‏افکنی این اتحادیه هیچ تأثیری در قدرت و توان مقاومت از تجهیز به سلاح گرفته تا تحرکات مقام‏های این حزب برای رسیدن به منابع مالی ندارد.

این منابع تأکید کردند که این تصمیم هرگز چیزی را در واقعیت تغییر نخواهد داد، آن‏ها با ابراز تعجب از اینکه چرا اتحادیه اروپا خود را با بخش وسیعی از هواداران حزب‌الله در لبنان و منطقه در تقابل و رویارویی قرار داده است؛ تأکید کردند که ابعاد این تقابل که در آینده بروز خواهد کرد، مشخص نیست.

منابع دیگر در 8 مارچ به دو انگیزه سیاسی و امنیتی اتحادیه اروپا در این اقدام اشاره کرده و اعلام کردند در بعد سیاسی افزایش سطح هجمه علیه حزب‌الله لبنان و ایجاد فضای بین‌المللی و دیپلماتیک بیشتر برای این منظور مورد نظر حزب‌الله بوده است.

در بخش امنیتی نیز اروپایی‌ها می‌خواهند به شهروندان خود اینگونه القا کنند که هراس‏افکنی موجود در اروپا تنها از سوی القاعده نیست، بل حزب‏الله نیز در این فهرست قرار دارد و سیاست اروپا در تعامل با حزب‌الله نیز از این پس مانند گروه حماس خواهد بود.

اروپا می‏خواهد با این منطق مدعی شود که حزب‏الله یک گروه هراس‏افکن است تا زمینه را برای هر تجاوز احتمالی آینده به این حزب فراهم کند، حال این تجاوز ممکن است از سوی اسرائیل باشد یا از سوی عناصر امنیتی اروپایی. این منابع تأکید کردند که اروپا سعی دارد شالوده‏ مرحله‏ آینده‏ی لبنان را پایه‏ریزی کرده و معادلات خود را به عرصه‏ی داخلی این کشور تحمیل کند و مانع از دستیابی حزب‌الله به پرونده‌ای معین در لبنان از جمله نفت این کشور یا سواحل آن شود.

این منابع در عین حال تأکید کردند: کشورهای غربی و اروپایی در ارزیابی‏های خود از قدرت حزب‏الله لبنان اشتباه کرده‌اند و باید منتظر باشند تا میزان قدرت حزب‏الله را در آینده لبنان ببینند.

روزنامه الجمهوریه لبنان نیز به نقل از منابع حزب‏الله لبنان نوشت که این تصمیم هیچ تأثیری در معادله نخواهد داشت.

آیا کشورهای اروپایی به این فکر کرده‌اند که این اقدام چه تأثیری بر نیروهای یونیفل در این کشور دارد و محیط حامی حزب‌الله چگونه با این گروه‏های نظامی برخورد خواهد کرد؟

این منابع با اشاره به فشارهای فراوان امریکا و اسراأیل و ابزارهای آن‏ها بر اتحادیه اروپا اعلام کردند که بیشتر کشورهای مشارکت‏کننده در یونیفل می‏دانند که این حزب‌الله است که از عناصر نظامی آن‏ها محافظت می‏کند و با وجود نیروهای تکفیری و هراس‏افکن‌های منطقه آن‏ها ممکن است دچار ضربه‌های شدید و حملات پی‏هم شوند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده