پیامد تنش میان روسیه وغرب

امریکا، کانادا و چند کشور اروپایی در اقدامی هماهنگ از تصمیم‌شان برای اخراج بیش از یک‌صد دیپلمات و شهروند روسیه از کشورهایشان خبر دادند. این کشورها این اقدام را به تلافی حمله با ماده اعصاب به سرگئی اسکریپال، یک جاسوس سابق روسیه در بریتانیا انجام داده‌اند.

این در حالی است که وزارت خارجه روسیه واکنش نشان داده و اخراج دیپلمات‌هایش را غیردوستانه و تحریک‌آمیز خوانده و گفت که به این اقدامات واکنشی مناسب نشان خواهد داد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهورامریکا، دستوری برای اخراج ۶۰ شهروند روسیه از سفارت این کشور در واشنگتن و سازمان ملل در نیویورک با هماهنگی متحدان ناتو صادر کرده است.

به ادعای مقام‌های امریکایی ۴۸ نفر از این افراد مامور اطلاعاتی روسیه هستند که از سفارت این کشور در واشنگتن اخراج می‌شوند و ۱۲ نفر دیگر هم باید از دفتر روسیه در سازمان ملل متحد در نیویورک اخراج شده و خاک امریکا را ترک کنند.

همچنین دستور تعطیلی کنسولگری روسیه در شهر سیاتل امریکا هم به دلیل نزدیکی آن به یک پایگاه زیردریایی و ساختمان شرکت بویینگ صادر شده است.

سفیر روسیه در امریکا گفت: امریکا همین مقدار اندکی را هم که از روابط روسیه و امریکا باقی مانده، نابود می‌کند. او تمام مسوولیت این اقدام را به عهده امریکا دانست. آلمان، فرانسه، لهستان و کانادا هم اعلام کرده‌اند که هر کدام چهار دیپلمات روس را اخراج می‌کنند. هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، اظهار کرد، روسیه هنوز توضیح نداده که چطور سم اعصاب بسیار کمیاب مربوط به دوره شوروی سابق برای حمله به یک جاسوس پیشین دوجانبه روسیه در خاک انگلیس استفاده شده است.

رهبران اروپا پیشتر اعلام کرده بودند که با دولت انگلیس اتفاق‌نظر دارند که «به احتمال زیاد» روسیه در حمله به سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه سابق و دخترش یولیا، در شهر سالزبری در جنوب بریتانیا دست داشته است.

اما روسیه در این میان برگ‌های برنده زیادی در دست دارد، یک‌بار دیگر اروپای شرقی توجه روسیه وغرب را مانند جنگ سرد به خود جلب خواهد کرد. اروپای شرقی جغرافیای مهارکردن نفوذ روسیه در حوزه بالتیک توسط امریکا و قدرت‌های اروپایی محسوب می‌شود وروسیه هم تلاش دارد تا از این جغرافیا، بر اروپا نظارت کند. همچنین به عقیده ملک ستیز کارشناس امور بین الملل، روابط غرب با روس‌ها پس از آن‌که مسکو بر جاسوس‌های دوجانبه مقیم در بریتانیا حمله کرد به شدت صدمه دیده است. بازی‌گران اصلی غرب به شمول امریکا، اروپایی‌ها و کانادایی‌ها تصمیم به اخراج ۱۰۰ دیپلومات روسی گرفته‌‌اند. روس‌ها حمله به مخبران لندن را انکار می‌کنند. این‌که واقعیت چه است، در چهاردیوار‌های تاریک استخبارات پنهان است. اما چیزی‌که آشکار است، بحران روابط سیاسی میان غرب و روسیه گسترده شده و اخراج دیپلومات‌ها، منزجرکننده‌ترین برخورد سیاسی دولت‌ها، در سیاست خارجی به شمار می‌آید.

افغانستان یکی از مهم‌ترین جغرافیاهای تقاطع میان غرب با روسیه است. این بحران بر وضعیت افغانستان بی‌تاثیر نخواهد بود. پوتین آدم زیرک و خطرناکی است. اوکراین، افغانستان، ایران، سوریه، عراق و کوریای شمالی کارت‌های بازی هستند که پوتین را برای فشار بر غرب، به ‌خود جلب خواهد کرد. چه‌گونه باید از این بحران بیرون رفت؟ این‌کار نیاز به دیپلوماسی حرفه‌ای و فعال دارد!

l میراحمد سیرت

0 پیام برای این مطلب ثبت شده