پیامد حضور ارتش سوریه در عفرین

پس از گذشت یک ماه از مداخله نظامی ترکیه در عفرین این کشور هنوز نتوانسته است اوضاع را به سود خود تغییر دهد و اهدافش را محقق سازد، یعنی منطقه امنی در عمق سی کیلومتری سوریه ایجاد کند، سه و نیم میلیون آواره سوری را در این منطقه جای دهد و همچنین گروه ی پ گ را از میان بردارد. هیچ یک از این سه هدف ترکیه محقق نشده است و به نظر می‌رسد این کشور در عفرین با جنگی فرسایشی روبرو شده که به زودی خاتمه نمی‌یابد. الان که زمان مداخله نیروهای سوری در عفرین نزدیک شده است، شاهد خشم ترکیه هستیم، اینکه چرا ترکیه از ورود نیروهای سوری به منطقهای در خاک کشورشان عصبانی است متعجبم، عفرین شهری سوری است و کردهای مقیم در این شهر هم خواستار مداخله نیروهای سوریه در شهر شده‌اند.

نظام سوریه می‌گوید: مذاکراتی در این زمینه آغاز شده، اما هدف ما این است که برای مقابله با تجاوز ترکیه، از عفرین حمایت کنیم. ایران هم یک هفته قبل خواستار عقبنشینی نیروهای ترکیه از عفرین شده بود. امروز از زبان لاوروف شنیده‌ایم که گفته است: می‌خواهیم عفرین پنجمین منطقه کاهش تنش در سوریه باشد. یعنی روسیه هم از حضور نیروهای سوری در عفرین حمایت می‌کند. از طرفی نظام سوریه خواستار آن شده است تا یگان های حمایت از خلق، تسلیحات سنگین خود را تحویل دهند.مقامات سوریه در حال حاضر بر سه محور متمرکز شدهاند و می‌خواهند شرایط را در این سه جبهه خاتمه دهند، تا بتوانند وارد آنچه که نبرد بزرگ می‌نامند، بشوند. این سه جبهه غوطه شرقی، عفرین و ادلب هستند، پس از این مرحله، دوره نبرد بزرگ یعنی نبرد با نیروهای امریکایی در شرق فرات فرا می‌رسد.

وضعیت در شمال سوریه و مشخصا در عفرین وارد فرایند حساس و تنش زا شده است؛ جایی که ارتش ترکیه، حملاتی با نام عملیات شاخه زیتون آغاز کرده و به تازگی نیز نیروهای کرد از ارتش سوریه تقاضا کردهاند برای مقابله با حملات ارتش ترکیه به این منطقه اعزام شوند. رویترز به‌نقل از یک مقام ارشد کرد در شمال سوریه می‌گوید، شبه‌نظامیان کـرد و دولت مرکزی سوریه، برای ورود نیروهای ارتش به عفرین و همکاری در برابر حملات ترکیه به ‌توافق رسیده‌اند.

بدران ژیان کرد، از مقام‌های اداری شمال سوریه که در کنترل کـردها قرار دارد، به رویترز گفته ‌است: نیروهای ارتش سوریه در برخی نقاط مرزی مستقر خواهند شد و ممکن است تا دو روز دیگر نیز وارد منطقه شوند.

دولت مرکزی دمشق و نیروهای کـرد سوریه، در مقایسه با مابقی گروه‌ها، بیشترین مناطق تحت کنترل در سراسر کشور را در اختیار دارند، و بدون تردید روابط پیچیده میان آن‌ها در فرجام جنگ داخلی سوریه نقش تعیین‌کننده‌ای خواهد داشت.

به نظر می‌رسد، تحولات شمال سوریه وارد مرحله جدیدی شده است که می‌تواند زمینه‌های گسترش هرچه بیشتر بحران در این منطقه را فراهم کند. هرچند ارتش سوریه و کردها اختلافات زیادی با یکدیگر دارند و در مناطقی مانند دیرالزور و رقه ممکن است با همدیگر وارد تنش شوند، شواهد حاکی از آن است که در مساله عفرین در حال ایجاد یک همکاری مشترک نظامی برای مقابله با ارتش ترکیه هستند.در واقع عامل مشترکی که باعث شده کردهای طرفدار و تحت حمایت امریکا از ارتش سوریه درخواست کمک کنند و ارتش سوریه نیز به درخواست آن ها پاسخ مثبت دهد، تهدید مشترکی به نام ترکیه است.

به طور کلی، اتحادها و ائتلاف های میدانی و جنگی در سوریه بسیار سیال و پیش بینی ناپذیر هستند؛ به طوری که بازیگرانی که در یک منطقه یا استان سوریه دشمن هستند، شاید در محیط دیگر به سمت ائتلاف و اتحاد برای مقابله با یک تهدید مشترک بروند.در نهایت اینکه شمال سوریه و به ویژه استان ادلب، بیش از هر زمان دیگری، وارد یک مرحله پیش بینی ناپذیر، تنش زا و پرمخاطره شده که اگر بازیگران آن نتوانند اختلافات خود را مدیریت کنند، می‌تواند به یک درگیری و جنگ بزرگتر منجر شود.

l هلال

0 پیام برای این مطلب ثبت شده