پیام تسلیت‌داکتر سیدعلی کاظمی، رئیس شورای مرکزی حزب اقتدارملی افغانستان به مناسبت رویدادهای اخیر کشور

بسم الله الرحمن الرحیم

مردم ستم‏دیده ومظلوم کشور در روزهای اخیر شاهد رویدادهای المناکی بود‏ند که در اثر آن مردم ما شدیداً متاثر گردیده و تلفات جانی زیاد و خسارت‏‌های مالی فراوان را متحمل شد‏ه‏‌اند وقوع حوادث طبیعی در برخی از ولایات مثل تخار، لغمان، بادغیس، بامیان، دایکندی، نورستان، بدخشان، بغلان و سرپل و به‏‌خصوص سرازیر شدن برف‌کوچ ویرانگر در ولایت پنجشیر موجب بار آمدن خسارات سنگین و مرگ غم‏‌انگیز ده‌ها نفر از هم‏وطنان عزیزما گردیده است.

بدون شک در شرایط آشفته‏‌ای کنونی که مشکلات متعددی کشور و جامعه ما را تحت فشار قرار داده است وقوع رویدادهای یاد شده موجب مضاعف شدن چالش‏‌ها خواهد گردید. بدون تردید از دست دادن عزیزان هموطن برای مردم ما و به‏‌ویژه خانواده آنان بسیار سخت و طاقت‏‌فرسا است، اما آنچه در پی رویدادهای طبیعی یاد شده مهم به نظر می‏‏رسد این است که حکومت و نهادهای ذیربط در رسیدگی به نجات آن عده از هموطنان که در برف‌کوچ‏‌های سهمگین گیر ماند‏ه‏‌اند، و نیز امدادرسانی و ارائه خدمات ضروری به خانواده‏‌های آسیب‏‌دیده باید برنامه‏‌ریزی دقیق و تلاش جدی را به خرج داده و از تمام ظرفیت خود استفاده کند. هرچند مبتنی بر بعضی از گزارش‏‌ها اقداماتی در این راستا صورت گرفته است، اما وسعت وعمق حادثه ایجاب می‏‏‌نماید که اهتمام افزون‌تری صورت گیرد.

ناگفته نباید گذاشت بخشی از تبعات وقوع حوادث طبیعی به غفلت‏‌ها و سهل‏‌انگاری‏‌ها ارتباط می‏‏‌گیرد که مسئولین و نهادهای مربوط باید پیش‏‌بین آن بوده و اقدامات و آمادگی‏‌های احتمالی را می‏‏‌داشتند. همچنین عدم توجه به توسعه لازم و محرومیت مضاعف برخی مناطق سبب گرددیده است که مردم آن مناطق در چنگال طبیعت اسیر بمانند و در وقوع رویدادهای طبیعی نتوانند راه چاره و گریزی را بیابند.

همچنین در روزهای گذشته به گروگان گرفتن شماری از هموطنان عزیز به دست عناصر هراس‏‌افکن و دشمنان صلح و امنیت کشور در مسیر راه قندهار- کابل در ناحیه ولایت زابل رویداد تکان‏‌دهنده‏‌ای بود که نه تنها خانواده و بستگان آن عزیزان را متاثر و نگران ساخت؛ بل فضای عمومی کشور را شدیدا تحت تاثیر قرار داد.

متاسفانه ناامنی دوامدار یکی از چالش‏‌های اساسی است که روند ثبات و سازندگی را در کشور به چالش کشانیده است.

همانطور که بارها در زمینه تامین امنیت و اقدامات مقتضی و همه‏‌جانبه به دولت‌مردان و مسئولین امنیتی هشدارهای لازم داده شده است، اینک با وقوع آدم‏‌ربایی اخیر، باردیگر به مقام‏‌های ارشد حکومت و مسئولین امنیتی هشدار داده می‏‏شود که اگر در زمینه تامین امنیت و برخورد قاطع با هراس‏‌افکنان و آدم‏‌ربایان برخورد قاطع صورت نگیرد، باید منتظر تکرار چنین رویدادهای ناگوار و تکان‏‌دهنده باشیم.

اکنون که تلاش‏‌ها برای نجات این افرادب یگناه از چنگ هراس‏‌افکنان و آدم‏‌ربایان جریان دارد، ضمن آرزوی موفقیت نیروهای امنیتی و سلامتی کامل برای بازگشت آن عزیزان از حکومت و مسئولان امنیتی می‏‏‌خواهم که در زمینه تامین امنیت شهروندان تلاش جدی و سازوکارهای عملی و دوامداری را روی دست گیرند.

مردم افغانستان که با رفتن به پای صندوق‏‌های رای ازنظام سیاسی حمایت کردند، سزاواربرخورداری از امنیت وآسایش بهتری است .امید وارم که مسئولین بلندپایه دولت وحدت ملی این ضرورت را بیش ازپیش درک کند.

در پایان من با آن عده از هموطنانی که عزیزان خود را در وقوع رویدادهای المناک و فاجعه‏‌بار حوادث طبیعی ازدست داد‏ه‏‌اند ابراز همدردی و غم‏‌شریکی نموده وبه باز ماندگان آن‏ها و ملت بزرگ افغانستان تسلیت عرض می‏‏کنم و نیز از درگاه خداوند منان آرزوی بازگشت سالم شهروندان مظلومی ‏‏که توسط هراس‏‌افکنان به گروگان گرفته شد‏ه‏‌اند را به آغوش خانواده‏‌های چشم انتظارشان دارم.

داکتر سیدعلی کاظمی

رئیس شورای مرکزی حزب اقتدارملی افغانستان

و نماینده مردم در مجلس نمایندگان

0 پیام برای این مطلب ثبت شده