پیام نوروزی حزب اقتدارملی افغانستان به مناسبت آغاز سال نو خورشیدی 1399 و بعثت رسول اکرم (ص)

“یا مقلب القلوب و الابصار، یا مدبرالیل و النهار، یا محول الحول و الاحوال، حول حالنا الی احسن الحال “

فرا رسیدن سال نو خورشیدی (1399) و عید سعید مبعث رسول اکرم (ص) در سوم حمل، بر تمام8 مردم افغانستان مبارک باشد. هرچند گردش سال و روزها یک روند طبیعی است، اما آغاز هر سال و فرا رسیدن بهار، امید و نیروی تازه ای را ایجاد می‌کند تا به پیشواز فصل نو و مرحله تازه تری رفت. امید است که همزمانی حلول سال نو با مبعث حضرت رسول اکرم (ص)، سال پیش روی را با میمنت و سلامتی و امنیت و سعادت همراه گرداند. سال نو خورشیدی (1399) در شرایطی فرا می‌سد که افغانستان در آستانه مهم ترین فراز تاریخ و تعیین کننده سرنوشت خویش قرار گرفته است. حزب اقتدارملی افغانستان ضمن تبریک سال نو و بهار نوروزی و تأسی به آموزه‌های رسالت پیامبراکرم (ص) به هم‌وطنان عزیز، نکات آتی را به مثابه مهم‌ترین ضرورت‌های تعیین کننده کشور در سال نو خورشیدی یاد آور می‌شود:

1-صلح و گفتگوهای بین‌الافغانی: تلاش‌های ملی و بین‌المللی برای دست یابی به یک صلح واقعی و عادلانه اینک در یک مقطع بسیار حساس و تعیین کننده رسیده است. به تعبیری دیگر تحقق صلح در شرایط کنونی دقیقا به نتایج و چگونگی نشست بین‌الافغانی بستگی دارد. بنابراین حضور در نشست بین‌الافغانی که تمام طرف‌های سیاسی در آن شریک هستند، یک وجیبه ملی را پیش روی مردم و دولت قرار داده است. حزب اقتدارملی افغانستان ضمن حمایت و استقبال از آغاز و پیشرفت‌های بدست آمده در روند صلح و گفتگوهای بین‌الافغانی،آرزو دارد که روند صلح و گفتگوهای بین‌الافغانی با درنظر داشت ارزش‌های قانون اساسی، دست آوردهای چندین سال گذشته، آزادی بیان، حقوق سیاسی و اجتماعی زنان و مطابق با آرزوهای واقعی مردم ما از یک آدرس واقعی و منسجم، و با برنامه و درایت قابل اعتماد سیاسی پیش برده شود.

2-شیوع ویروس کرونا: گسترش ویروس کرونا بعنوان یک آفت جهانی، متاسفانه جامعه ما را نیز درگیر خود ساخته است. خوش بختانه حکومت و مسئولین وزارت صحت عامه و دیگر نهادهای دولتی و غیردولتی، با وجود چالش‌ها و کمبودها، در مقابله با این ویروس و پیشگیری از شیوع آن، تصامیم و تدابیر جدی را روی دست گرفته اند-که شایسته تقدیر می‌باشد- با وجود آن، از حکومت و مسئولان صحی کشور انتظار برده می‌شود که برای حفظ جان مردم و تأمین سلامت آنان از هیچگونه اقدام موثر و تامین نیازها و ایجاد سهولت برای شهروندان در زمینه رعایت بهداشت و تداوی افراد مبتلا به ویروس کرونا کوتاهی نورزند. البته از مردم شریف افغانستان نیز خواسته می‌شود که در مبارزه با شیوع ویروس کرونا همکاری جدی با مسئولان وزارت صحت عامه داشته باشند. موفقیت براین آفت مهلک، فقط با مسئولیت پذیری همگانی امکان پذیر است.

3-پایان بخشیدن به تنش‌ها و شکاف‌های سیاسی: تجارب تاریخی و سیاسی نشان داده است که هیچ چیزی به اندازه اختلاف و شکاف‌های سیاسی و اجتماعی برای کشور خطر ناک نیست. در چنین شرایط حساس سیاسی که حفاظت از نظام سیاسی و ارزش‌های دموکراسی، اتحاد و همسویی همه جانبه را می‌طلبد، ادامه تنش‌ها و شکاف‌های سیاسی نه تنها مواضع مدافعان نظام سیاسی را تضعیف می‌سازد، بلکه بر چگونگی روند صلح و گفتگوهای بین‌الافغانی کاملا اثر منفی برجای خواهد گذاشت. بنابراین با در نظر داشت این مهم، حکومت و فعالان سیاسی بایستی هرچه زودتر درایت و درک سیاسی و هنر دیپلماسی را برای رفع این تنش‌ها و شکاف‌های سیاسی بکار بندند، و سعی کنند که صفوف سیاسی و اجتماعی مدافعان نظام سیاسی و ارزش‌های دموکراسی هرچه قویتر و منسجم‌تر در صحنه‌های سیاسی و مدیریت کشور ظاهر شود.

4-تأمین امنیت: موضوع امنیت برای کشور و جامعه به منزله آب حیات است. خوش بختانه نیروهای دفاعی و امنیتی کشور تاکنون با قدرت از نظام سیاسی و حفظ جان مردم عمل نموده اند؛ اما پیداست که با توجه به گستردگی ناامنی و تعدد دست‌های پیدا و پنهان در ایجاد ناامنی در کشور، چالش‌های جدی و بسیاری برای تأمین امنیت کشور وجود دارد. امید می‌رود که در سال نو خورشیدی نیروهای بیدار دفاعی و امنیتی در همکاری وسیع مردم و هماهنگی بخش‌های مختلف دولتی، امنیت کامل برای شهروندان کشور فراهم شود تا زمینه فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی و توسعه همه جانبه برای یک زندگی آرام و برخوردار از رفاه برای مردم افغانستان مساعد گردد.

حزب اقتدار ملی افغانستان، آرزومند است که سال نو خورشید (1399) برای مردم افغانستان، سال پایان خشونت و جنگ و سال دست یابی به صلح واقعی، سال حاکمیت قانون و پیشرفت اقتصادی و درخشندگی و برازندگی دولت و ملت افغانستان در عرصه داخلی، منطقه ای و بین‌المللی باشد.

حزب اقتدارملی افغانستان
کابل-اول حمل 1399

0 پیام برای این مطلب ثبت شده