پیروزی در میدان سیاست و نبرد

آری سیاسی و انتخاباتی مردم لبنان به حزب‌الله، بعد از موفقیت میدانی مقاومت بدون تردید پیام واضح به تحولات و موضع‌گیری‌های خردمندانه حزب‌الله لبنان دارد

حامیان مقاومت در لبنان با رای گسترده به حزب‌الله و متحدانش در انتخابات پارلمانی در واقع به دست‌آوردها و اقدامات میدانی این جنبش آری گفتند و آن را تایید کردند.سال گذشته  بود که پارلمان لبنان قانونی جدید  را برای انتخابات، بدون مداخلات خارجی، تصویب کرد؛ و آن قانون، تناسبی بود.

بنا بر قانون جدید، لبنانِ هشت اُستانه، به 15 حوزه انتخاباتی تقسیم شد؛ شمال اول، شمال دوم، شمال سوم، بقاع اول، بقاع دوم، بقاع سوم، بیروت اول، بیروت دوم، جنوب اول، جنوب دوم، جنوب سوم، جبل لبنان اول، جبل لبنان دوم، جبل لبنان سوم، جبل لبنان چهارم.

در انتخابات کنونی حدود 600 نامزد در قالب 77 لیست برای کسب 128 کرسی پارلمان با یکدیگر رقابت کردند که 83 نفر آنها زن بودند. مجموع کرسی‌های پارلمان لبنان 128 کرسی است و 64 کرسی به مسلمانان و 64 کرسی به مسیحیان و اقلیت‌ها تعلق خواهد گرفت .صبح یکشنبه گذشته انتخابات پارلمانی لبنان راس ساعت 7 صبح (در این کشور آغاز شد و گزارش‌ها حاکی از آن بود که مردم لبنان از ساعت‌های اولیه خود را به حوزه‌های انتخاباتی رسانده‌اند.

پس از پایان رای‌گیری، «نهاد المشنوق» وزیر کشور لبنان میزان مشارکت در این انتخابات را 49.20 درصد اعلام کرد.

نحوه تقسیم کرسی‌های پارلمان میان دو رقیب اصلی یعنی حزب‌الله و المستقبل و دیگر گروه‌های شناخته شده تا این لحظه که نتیجه انتخابات در عکار اعلام نشده، به شرح زیر است

«حزب‌الله» : ۱۳ کرسی  (13 کرسی در سال 2009)

«حرکة امل» (نبیه بری) : ۱۶ کرسی  (13 کرسی در 2009)

«تیار المستقبل» (سعد الحریری) : ۲۱ کرسی  (26 کرسی 2009)

«تکتل لبنان القوی» ( التیار الوطنی الحر/میشل عون و جبران باسیل) : ۲۹ کرسی ( 19 کرسی در 2009)

«القوات اللبنانیة» (سمیر جعجع) : ۱۵ کرسی  (8 کرسی در 2009)

«الکتائب اللبنانیة» (سامی الجُمیل) : ۳ کرسی  (5 کرسی در 2009)

«التقدم الاشتراکی» (ولید جنبلاط) : ۹ کرسی  (11 کرسی در 2009)

تیار المرده (سلیمان فرنجیه) : ۳ کرسی (3 کرسی در 2009)

فهرست «العزم» (نجیب میقاتی) : ۴ کرسی

«القومی الاجتماعی» (ملی‌گرای سوسیال) : ۳ کرسی (2 کرسی در 2009)

احزاب دیگر : ۱۲ کرسی

در انتخابات سال ۲۰۰۹ المستقبل و متحدان ۷۱ کرسی و رقبای آنها حزب الله، امل و جریان ملی آزاد با یکدیگر ۵۷ کرسی از مجموع ۱۲۸ کرسی را در اختیار داشتند.

شاید اولین مطلبی که ساعاتی پس از شمارش آرا در رسانه‌های لبنانی به سرعت منتشر شد، پیروزی لیست‌های حزب‌الله و امل در بود؛ مردم ضاحیه و جنوب لبنان همان یکشنبه شب به خیابان‌ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

روزنامه البناء در گزارشی درباره نتایج انتخابات نوشت: مقاومت، فراتر از پیش‌بینی‌ها، پیروز از انتخابات خارج شد؛ چه از نظر حجم رای‌دهنده‌ها که در راستای لبیک به دعوت سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله و نبیه بری رییس پارلمان بود و چه از نظر تعداد کرسی‌هایی که لیست‌های الامل و الوفاء و متحدانش کسب کردند.

  • هلال

0 پیام برای این مطلب ثبت شده