پیشنهادهای تازه در مورد سهم افغانستان در کنسرسیوم تاپی

وزارت معادن برای عملی شدن پروژه‏‌ی تاپی طرح‏‌های تازه‏ای را در مورد سهم افغانستان در کنسرسیوم به شورای وزیران پیشنهاد کرده است.

بر بنیاد یکی از این طرح‏‌ها افغانستان باید سهمش را به سهامداران یا یکی از کشورهای دخیل در این پروژه بفروشد و تنها نقش ترازیتی را داشته باشد.

شماری از آگاهان اقتصادی این تصمیم حکومت افغانستان را به سود کشور نمی‏دانند و می‏گویند که در آینده نقش افغانستان در تصمیم‏‌گیری‏‌های بزرگ این پروژه بسیار کمرنگ خواهد بود.

مسئولان وزارت معادن می‌گویند که برای فروش سهم افغانستان در کنسرسیوم تاپی نظری وجود ندارد، اما بربنیاد یک طرح این وزارت، شرکت تازه‌افغان پایپ لاین برای برجسته ساختن نقش افغانستان در این کنسرسیوم، ایجاد خواهد شد.

از سویی هم گفته می‏شود که با توجه به مشکلات امنیتی در کشور و بی‏‌باوری‌های سهامداران پروژه‏ی تاپی به حکومت افغانستان برای سرمایه گذاری در این پروژه، خطر ناکامی آن را افزایش می‌دهد.

سال گذشته برای عملی شدن پروژه‏‌ی تاپی که در چارچوب آن سالانه ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان از طریق یک لوله به افغانستان، پاکستان و هند خواهد رسید، مسئولان چهار کشور دخیل این پروژه تصمیم گرفتند که کنسرسیوم «تاپی» را با سهم‌های برابر ایجاد کنند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده