چالش‏ه‌ای فراراه سرمایه‏‌گذاری در کشور

وضعیت سرمایه‎‌‏گذاری‏ در کشور به دلیل گسترش بی‏‌پیشینه ناامنی‏‌ها و عدم سیاست‏‌گزاری کارا برای جذب سرمایه با رکود مواجه است و تولیدات داخلی به دلیل عدم حمایت و توجه دولتی کاهش پیدا کرده است و این موضوع باعث شده که مقامات بلندرتبه دولت با سرمایه‏‌گذاران مشکلات و چالش‏‌ها را به بررسی گرفته و دنبال راه حل باشند.

هفته گذشته همایشی زیر عنوان نگاهی بر وضعیت سرمایه‏‌گذاری‏ در افغانستان به منظور بررسی چالش ها فراراه سرمایه‏‌گذاران از سوی اداره حمایت از سرمایه‏‌گذاری‏ در افغانستان یا آیسا برگزار گردید.

محمدقربان حقجو، رئیس اداره آیسا در این مراسم گفت: اقتصاد افغانستان از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۳ اقتصاد مصنوعی و متکی به کمک‏‌های خارجی بوده که با خروج قوای خارجی از کشور وضع سرمایه‏‌گذاری‏ و اقتصادی در کشور با رکود مواجه شده است.

آقای حقجو از دولت افغانستان خواست که برای جلب اعتماد سرمایه‏‌گذاران و بازرگانان در کشور گام‏‌های عملی برداشته و زمینه سرمایه‏‌گذاری‏ را فراهم کند و نگذارد که پول از کشور بیرون شده و در کشورهای دیگر سرمایه‏‌گذاری‏ شود.

وی با انتقاد از حکومت وحدت ملی گفت: بخش خصوصی انتظار داشت که مشکلات و چالش‏‌های آنان با روی کار آمدن حکومت جدید حل می‏شود، اما در برخی موارد حتا بر خلاف آن هم صورت گرفته است.

به باور آقای حقجو بسیاری از کشورها برای جلب سرمایه‏‌گذاران سهولت‏‌های لازم را فراهم می‏‌سازند و برخی از سرمایه‏‌گذاران به دلایل مختلف خارج از کشور اقدام به سرمایه‏‌گذاری‏ می‏کنند.

در همین حال عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی کشور نیز تعهد سپرد که حکومت مسیر سرمایه‏‌گذاری‏ را در کشور واضح می‏سازد و از بازرگانان و سرمایه گذاران خواست توجه به تولیدات داخلی داشته باشند.

آقای عبدالله نبود امنیت را یک چالش عمومی خواند و گفت: یک سال گذشته وضعیت امنیتی مطلوب نبوده و دشمنان کشور سال ۲۰۱۵ را سال سقوط افغانستان تلقی کرده بودند.

در همایش متذکره، وزاری تجارت، اقتصاد، امور شهرسازی، مسئولان اتاق تجارت و صنایع، اداره آیسا و شماری از بازرگانان روی فرصت‏‌ها و چالش‏‌های فرا راه سرمایه‏‌گذاری‏ در کشور به منظور یافتن راه حلی برای آن بحث و گفت‏‌وگو کردند.

به باور برخی آگاهان با گذشت بیش از یک سال از عمر حکومت وحدت ملی در کنار دشواری‌های بی‌شمار اجتماعی، امنیتی و سیاسی، وضعیت اقتصادی با رکود تمام عیار مواجه شد.

شاخص‌هایی که برای اندازه‏‌گیری وضعیت اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در بدترین وضعیت در مقایسه با ۱۳ سال گذشته قرار دارند.

اداره حمایت از سرمایه‏‌گذاری‏ افغانستان (آیسا) می‏گوید که وضعیت ابهامی برای سرمایه‏‌گذاری‏ بدترین شرایط را ایجاد می‏کند.

محمد قربان حقجو، رئیس اداره آیسا، در این نشست با انتقاد از وضعیت موجود گفت که سرمایه‏‌گذار می‏تواند در شرایط خوب و بد زندگی کند، اما وضعیت ابهامی برای سرمایه‏‌داران قابل قبول نیست.

آقای حقجو از دولت خواست تا برای جلب اعتماد سرمایه‏‌داران در کشور گام‏‌های عملی بردارد و زمینه سرمایه‏‌گذاری‏ را فراهم کند و اجازه ندهد که سرمایه‏‌ها از کشور بیرون برود.

او اضافه کرد که در دهه گذشته اقتصاد کشور متکی به کمک‏‌ها و مصنوعی بود، اکنون دولت باید شرایطی را مهیا سازد که اقتصاد کشور متکی به خود شود.

رئیس اداره آیسا خاطرنشان کرد که نامعلوم بودن و مبهم بودن وضعیت باعث شده است که تعداد زیادی از بازرگانان کشور را ترک کنند و در دیگر کشورها سرمایه‏‌گذاری‏ کنند.

گفتنی است که در سال گذشته میلادی، به دلیل خروج نیروهای خارجی، بحران انتخابات و افزایش ناامنی‏‌ها تعداد زیادی بازرگانان و سرمایه‏‌گذاران کشور را ترک کردند و سرمایه‏‌های خود را از کشور خارج کردند.

در همین حال، عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت به بازرگانان و نهادهای سرمایه‏‌گذاری‏ وعده داد که شرایط را برای سرمایه‏‌گذاری‏ مهیا کند و توجه بیشتری به بخش خصوص نماید.

آقای عبدالله گفت: حکومت تلاش می‏کند که امنیت در کشور بهتر شود و درصدد است برای بهتر شدن تولیدات داخلی و توجه بیشتر به محصولات وطنی نیز تلاش کند.

رئیس اجرایی حکومت از فساد اداری به عنوان یک واقعیت تلخ یاد کرد و افزود که این معضل در اداره ها نهادینه شده است و دولت نیز تلاش می‏کند که برای مبارزه با فساد هیچگونه ملاحظه ای نکند.

آقای عبدالله در حالی از ناامنی و فساد اداره به عنوان یک معضل فرا روی سرمایه‏‌گذاری‏ نام برد که رئیس اداره ایسا، نبود سوبسایت، دسترسی نداشتن به نهادهای پولی، نبود ماشین الات، نبود پالیسی و ضعیف بود بخش خصوصی را چالش‏‌های اصلی فرا روی سرمایه‏‌گذاری در کشور نام برد.

لازم به ذکر است که این معضل ها باعث شده است که سرمایه‏‌گذاری‏ در سه ربع سال جاری نسبت به سال قبل حدود ۲۲ درصد کاهش یابد. بدین منظور، اداره حمایت از سرمایه‏‌گذاری‏ افغانستان؛ در این همایش روی شناسایی چالش‏‌ها و فرصت‏‌ها با مقام‏‌های دولتی بحث و تبادل نظر کرد.

آنان بر این باورند که با شناسایی چالش‏‌ها، می‏شود آن را به فرصت تبدیل کرد و وضعیت اقتصادی کشور را بهتر کرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده