چرا جنگ امریکا در افغانستان، پیروز نیست؟

افغانستان تنها کشوری در جهان است که سربازان امریکایی هنوز در آن جا می‏میرند. تورن جنرال هارولد گرین هفته‌‏ی گذشته در کابل کشته شد و دو سرباز دیگر در قندهار در هفته‏‌ی قبل از آن کشته شده بودند.

قاتل در کابل گروهی از فرماندهان ناتو را با گلوله‏‌هایی در یک مرکز آموزشی هدف قرار داد. چهارده نفر دیگر در این حمله زخمی شدند از جمله چند امریکایی.

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان در گزارش نیم سال خود در ماه جولای اعلام کرد که در سال 2014 نسبت به سال قبل‌تاکنون دوبرابر زن و کودک در افغانستان کشته شده‌‏اند.

جان کوبیس، نماینده سازمان ملل در افغانستان گفت:«طبعیت منازعه در افغانستان در حال تغییر و اثرات جنگ بر غیرنظامیان ویرانگر است

از زمان حمله امریکا به افغانستان در اکتوبر 2001، جنگ در مناطق مسکونی گسترش یافته است. غیرنظامیان بیشتری در عملیات‏‌های زمینی در مقایسه با ماین و یا حملات انتحاری، کشته می‏شوند.

در 25 جولای، روزی که مسلمانان سراسر جهان عید فطر را گرامی می‌‏داشتند، ملاعمر، رهبر طالبان بیانیه‌‏ای با اعلام قدرتمندتر شدن این گروه از افغان‏‌ها خواست تا به صفوف طالبان بپیوندند.

وی از سربازان و پولیس افغانستان خواست تا در کنار مردم به جهاد بپیوندند. قاتل جنرال امریکایی در کابل، و پولیسی که شش تن از هم‌‏قطارانش را در جنوب افغانستان به تاریخ شش اگست کشت، احتمالاً از لبیک‌‏گویان فراخوان ملاعمر بوده‌اند.

یکی از مقام‌‏های ارشد دولت افغانستان هفته‏‌ی گذشته با تاسف گفت که بنیادهای اجتماعی چند قرنه افغانستان که در آن قبایل بر روستاهای کشور حکم می‏‌راندند و از مردم خود دفاع می‏‌کردند و جایی که روزی سرزمینی امن بود از بین رفته است.

جان کری، وزیرخارجه امریکا هفته‏‌ی گذشته به کابل پرواز کرد تا جنگی لفظی و مجازی را متوقف کند. دیپلوماسی رفت‏‌و‏آمدی کری انتخابات افغانستان را که اساس تلاش‏‌های امریکا برای معرفی دموکراسی در آن کشور بود، نجات داد.

انتخابات ریاست‏‌جمهوری افغانستان که در ماه حمل برگزار شد قرار بود تا جایگزینی برای حامد کرزی معین کند. اما نامزدها بر سر اعلام نتایج دچار اختلاف شدند. و در حالی که پروژه‏‌ی طولانی دموکراسی‏سازی امریکا در این کشور در مخاطره جدی قرار گرفت، جان کری در 12 جولای به کابل سفر کرد و هر دو طرف را متقاعد کرد تا روی بازشماری آرا توافق کنند.

بعد از شروع دوباره منازعه، کری بار دیگر به کابل پرواز کرد و دو نامزد توافق کردند تا به نتیجه احترام بگذارند. این مساله سبب ایجاد خوش‌بینی شد؛ نشانی ازاین که عقل بر خشونت غلبه خواهد کرد. اما افغانستان و حامی آن یعنی امریکا این راه را پیش از این هم رفته بودند.

بعد از آن که نیروهای امریکایی رهبری طالبان و متحدان القاعده‏‌اش را مجبور به پنهان شدن در افغانستان کردند، مقام‏‌های امریکایی در واشنگتن نمی‏‌دانستند که جنگ‏‌شان تازه آغاز شده است.

چند سال قبل جنگ افغانستان در اذهان امریکایی‏‌ها در حال ختم بود. در اکتوبر 2004 رئیس‏‌جمهور کرزی اولین انتخابات واقعی در تاریخ افغانستان را برد، اما طالبان که رهبری اش به پاکستان گریخته بود به تدریج بازگشتند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده