چهارصد کشته و مفقود درترکیه

روز چهارشنبه، ٢٤ ثور رجب طیب اردوغان، نخست‏‌وزیر ترکیه که از محل حادثه انفجار معدن زغال سنگ در شهر سوما، در ولایت مانیسا در غرب این کشور دیدن می‌کرد، گفت که تا کنون کشته شدن دویست و سی تن از کارگران این معدن تایید شده است.

به نقل از بی‏‌بی‏‌سی آقای اردوغان سفر خود به آلبانی را لغو کرد و برای بازدید از محل حادثه به سوما رفت. دولت ترکیه این حادثه را ضایعه‏‌ی ملی دانسته و به منظور ادای احترام به قربانیان، سه روز عزای ملی اعلام کرده است.

مقامات ترکیه گفته‌اند که هنوز هم از سرنوشت بیش از دویست تن از کارگران معدن اطلاعی ندارند و آنان در حال حاضر ناپدیدشدگان این حادثه محسوب می‌شوند.

به گفته مقام‏‌های ترکیه، مرگ اکثر قربانیان این حادثه در اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن و آتش‌‏سوزی بوده است. بربنیاد تحقیقات اولیه، عامل این حادثه انفجار یک دستگاه برقی در حدود دو کیلومتری زیرِ زمین بوده که باعث قطع برق و از کار افتادن دستگاه تهویه شد.

آتش‏‌سوزی ناشی از انفجار معدن هنوز کاملاً خاموش نشده و همراه با قطع برق عملیات نجات کسانی را که هنوز در داخل معدن گرفتار هستند با دشواری مواجه کرده است.

وزیر انرژی ترکیه گفته است که معمولاً در هر زمان، بیش از هفتصد و هشتاد کارگر در این معدن مشغول به کار بودند و اعلام آمار نهایی تلفات هنوز ممکن نیست. حادثه در زمان تغییر شیفت کاری در معدن روی داد و مشخص نیست که چه تعدادی در داخل معدن و چه تعدادی در سطح زمین بودند.

افزون بر آتش‏‌سوزی، از کار افتادن دستگاه‌‏های لفت، مانع از دسترسی سریع به این دسته از کارگرانی شده که هنوز در عمق زمین هستند. با وجود دشواری در عملیات نجات، وزیر انرژی ترکیه ابراز امیدواری کرده است که بتوان تعداد بیشتری از کسانی را که زیرِ زمین مانده‌اند نجات داد هر چند با گذشت زمان، این امید کمرنگ‌تر می‌شود.

به گزارش خبرنگاران، خویشاوندان و بستگان کارگران این معدن در اطراف محل حادثه گرد آمده‌اند و با نگرانی، عملیات نجات را دنبال می‌کنند. با خارج شدن هر کدام از معدنچیان، حاضران در محل برای لحظه‌‏ای به ابراز شادمانی می‌پردازند.

این معدن متعلق به بخش خصوصی است و با انتشار اخبار جدید از عمق فاجعه، اظهارنظرهایی در انتقاد از بدی شرایط معادن در رسانه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود.

چهارسال پیش، انفجار در معدن دیگری در ترکیه سی قربانی برجای گذاشت و در سال ١٩٩٢، حادثه‏ی مشابهی در همان شهر به کشته شدن بیش از دویست و پنجاه معدنچی منجر شد.

در پی انتشار اخبار حادثه‌‏ی اخیر، یکی از نمایندگان مخالف دولت در پارلمان ترکیه دولت آقای اردوغان را متهم کرد که طرح پیشنهادی مجلس برای تحقیق در مورد حوادث در معادن ترکیه را رد کرده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده