چین از نقض حقوق بشر در امریکا می گوید

چین با انتقاد از گزارش حقوق بشر امریکا در سال ۲۰۱۳ میلادی، تاکید کردت که واشنگتن از بزرگترین نقض‌‏کنندگان حقوق بشر است و پرونده‏‌ی سیاهی در این زمینه دارد.

رسانه‏‌های چین با انتشار گزارش‏‌هایی و مقام‏‌های این کشور در اظهار نظرهایی از وضعیت حقوق بشر در امریکا انتقاد و تاکید کردند کشوری مانند امریکا با این همه جرایم حقوق بشری حق اظهارنظر درباره وضعیت حقوق بشر دیگر کشورها را ندارد. شورای اطلاع‏‌رسانی چین در گزارش انتقادی خود آورده است: «امریکایی‏‌ها که خود وضعیت نابسامانی در زمینه‏‌ی حقوق بشر دارند حتا در گزارش‏‌های داخلی حاضر به اشاره کردن به واقعیات امریکا نیستند، اما به خود اجازه می‏دهند به شکلی غیرمسئولانه از حقوق بشر 200 کشور دیگر انتقاد کنند

این شورا تصریح کرد: «دولت امریکا در رسوایی شنود اطلاعاتی در سال گذشته دست داشت که زبانزد کشورهای جهان است. مردم امریکا در داخل و ملت‏‌های دیگر از این اقدام‏‌های دولت امریکا ابراز انزجار کرده‏اند و کمتر فردی در جهان خود را از این جاسوسی‏‌های اطلاعاتی امریکا مصئون می‏داند

در گزارش شورای اطلاع‏رسانی چین، از دیگر موارد نقض حقوق بشر در امریکا مرگ 137 نفر در سال گذشته در 30 حادثه تیراندازی بزرگ در سراسر آن کشور ذکر شده است.

این شورا تصریح کرد در امریکا نزدیک به 80 هزار نفر زندانی هستند و افراد زیادی در زندان‏‌های انفرادی به سر می‏برند و هیچ فردی به داد آن‏ها نمی‏‌رسد.

دولت چین نرخ 21 درصد بیکاری به‏‌خصوص در میان خانوارهای کم درآمد، افزایش نرخ بی‏‌خانمان‏‌ها تا 16 درصد، افزایش به کارگیری کودکان در کارهای سخت از جمله در بخش کشاورزی و حمله هواپیماهای بی‏‌سرنشین امریکایی به غیرنظامیان در پاکستان و یمن و کشته شدن دستِکم 930 پاکستانی در این حملات از سال 2004 به این طرف را از مضامین جدی نقض حقوق بشر در امریکا دانسته است.

شورای چینی در گزارش خود تاکید کرده که در امریکا جرایم خشن افزایش یافته است. در سال گذشته میلادی اف.‏بی.آی از یک میلیون و 200 هزار جرم خشن سخن به میان آورده که نزدیک به 15 هزار مورد آن قتل و 350 هزار مورد آن سرقت و بخش بزرگی هم اقدام‏‌های غیراخلاقی خشونت‏‌بار بوده است.

چین از دیگر موارد نقض حقوق بشر در امریکا را مربوط به تسلیحاتی دانسته که در دست مردم است و تصریح کرده: «در امریکا نزدیک به 300 میلیون اسلحه وجود دارد. در این کشور در سال گذشته میلادی بیش از 21 میلیون قبضه اسلحه به فروش رسیده است که نزدیک به دو میلیون قبضه بیش از سال 2012 است و البته هر سال در امریکا نزدیک به 11 هزار نفر هدف گلوله قرار می‏گیرند و جان‏شان را از دست می‏دهند

این گزارش دولت چین اشاره می‏کند که در امریکا انتخابات ریاست‏‌جمهوری هم تنها یک بازی برای ثروتمندان است و آن‏هایی می‏توانند در جمعیت امریکایی نفوذ کنند که ثروت بیشتری دارند. نزدیک به 70 درصد از مردم که درآمد زیادی ندارند به طور طبیعی در سیاست هم نفوذی ندارند و ثروتمندان با نفوذ در انتخابات حرف اول را می‏زنند.

آمار این گزارش حاکی است که در امریکا نزدیک به 46 میلیون نفر در فقر به سر می‏برند. از جمله شش میلیون و 500 هزار سالمند درآمد کافی ندارند. کشوری که میلیون‏‌ها دالر برای شنود و جاسوسی اطلاع‏رسانی از کشورهای دیگر هزینه می‏کند نرخ بیکاری 21 درصدی دارد و از هر 100 نفر بعضی مواقع فقط 70 تا 78 نفر شغل دارند و بسیاری از افراد نیز دارای شغل فصلی هستند و شغل دایم سخت پیدا می‏شود.

تبعیض نژادی بخش مهم دیگر نقض حقوق بشر در امریکاست که در گزارش دولت چین بر آن تاکید شده است. بر بنیاد آماری که چین منتشر کرده در سال گذشته میلادی بیش از 130 آفریقایی بدون اسلحه فقط به دست ماموران پولیس امریکا کشته شده‏اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده