چین جایگزین امریکا برای پاکستان

در پی اظهارات دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا علیه پاکستان در خصوص پناه دادن به تروریست‌ها در خاک این کشور، چین از اسلام آباد دفاع کرد. ترامپ در نخستین توییت سال نو میلادی خود نوشته بود: امریکا به طرز احمقانه‌ای در ۱۵ سال گذشته، بیش از ۳۳ میلیارد دالر به پاکستان کمک مالی کرده و آنان هیچ چیز جز دروغ و فریب به ما تحویل نداده‌و رهبران ما را احمق فرض کرده‌اند آنان تروریست‌هایی را که در افغانستان به دنبال دستگیری آن‌ها هستیم، پناه‌می‌دهند.گینگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در مصاحبه‌ای در پکن خاطر نشان کرد: پاکستان برای شکست تروریسم تلاش های زیادی کرده است. وی پاکستان را یکی از کشورهای پیش‌رو در برابر تروریسم و مقابله با آن و تلاش‌گری بسیار مهم برای پیشبرد صلح در جهان دانست و افزود: اسلام آباد برای مبارزه با تروریسم کوشش چشم‌گیر و برجسته‌ای داشته است.

وی در این مصاحبه به خبرنگاران داخلی و خارجی در پکن گفت: چین از همکاری بین‌المللی پاکستان در مبارزه با تروریسم بر اساس منافع و احترام متقابل حمایت می کند. او چین و پاکستان را یک بار دیگر دوستان همه فصول توصیف کرد و گفت کشورش قصد دارد همکاری با اسلام آباد را در عرصه‌های مختلف تعمیق بخشد.

سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به اظهارات ترامپ تاکید کرد که چین، پاکستان و افغانستان دارای منافع و مرزهای مشترک هستند و طبیعی است که تبادلات و همکاری‌ها را افزایش دهند. پس از پیام توییتری ترامپ علیه پاکستان، گزارش‌ها حاکی از آن است تهمینه جانجوا سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان سفیر امریکا را به منظور شفاف‌سازی اظهارات ترامپ احضار کرده است.وی به نماینده امریکا گفته است: «پاکستان بدون تبعیض با همه گروه‌های تروریستی مبارزه کرده و متاسف است که قربانیان کشورش طی این مبارزه، نادیده گرفته می‌شوند.»

خواجه آصف، وزیر امور خارجه پاکستان و رهبران اپوزیسیون این کشور هم در واکنش به توییت دونالد ترامپ اظهار کرده‌اند: رییس‌جمهور امریکا مسوولیت شکست خود در افغانستان را به دوش پاکستان می‌اندازد. از سوی دیگر دولت پاکستان با ممنوع کردن هرگونه کمک مالی و حمایتی برخی نهادها به 13 گروه و سازمان که نامشان در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دارد، اعلام کرد با هرگونه کمک مالی به این سازمان‌ها به شدت مقابله و برخورد می‌کند.در همین حال یک منبع در وزارت امورخارجه این کشور که به نام آن اشاره نشده است، گفت: پاکستان دیوید هیل سفیر امریکا در اسلام آباد را در اعتراض به اظهارات ترامپ که این کشور را پناهگاه امن ترویست‌ها معرفی کرده بود، احضار کرده است.

  • همشهری

0 پیام برای این مطلب ثبت شده