کابینه‏‌ی جدید، از زاویه‏‌ای دیگر

کابینه‏‌ی حکومت وحدت ملی پس از گذشت بیش از 100 روز از سوگند رئیس‏‌جمهور و رئیس اجرایی روز دوشنبه 22 جدی معرفی شد. تشکیل کابینه‏‌ی جدید تحول مثبتی در فرایند سیاسی کشور ارزیابی می‏شود زیرا این امر به معنای ادامه تحولات گام به گام در راستای تکامل روندهای دموکراتیک و همچنین از بین رفتن گرایش‏‌هایی از جنس تمرکز قدرت و دیکتاتور‏مآبی و دوری از منازعات داخلی است.

به لحاظ ظاهری، تعویق 100 روزه در اعلام کابینه نشانه وجود مشکلات و اختلاف‏‌نظرهایی در این خصوص ارزیابی شد، اما این امر موضوعی بسیار طبیعی برای دولت‏‌های ائتلافی است. در هر صورت دو طیف با گرایش‏‌های مختلف توانستند به نتیجه واحدی دست یابند و نتیجه حل اختلافات خود را اعلام کنند.

اکنون دیگر حکومت وحدت ملی از فشارهای منتقدان تا حدودی رها شده است. به لحاظ شکلی میانگین سنی افراد معرفی شده در کابینه 45 سال است و این امر با ساختار جوان جامعه ما به اندازه کافی تناسب دارد. نورالحق علومی ،وزیر پیشنهادی داخله با 74 سال سن به عنوان مسن‏‌ترین و سردار محمد رحیمی، وزیر پیشنهادی تجارت با 36 سال جوانترین فرد کابینه جدید شناخته می‏شوند. در کابینه معرفی شده از طرف حکومت وحدت ملی، 24 مرد و سه زن حضور دارند که با وعده قبلی اشرف غنی مبنی بر اختصاص چهار وزارتخانه به زنان مغایرت دارد. از این رو پیش‏‌بینی می‏شود که با توجه به رشد فعالیت‏‌های سیاسی زنان در کشور، مقام‏‌های حکومت وحدت ملی در روزهای آینده با واکنش‏‌هایی از سوی جامعه زنان و جامعه مدنی روبرو شود.

در کابینه معرفی شده، پشتون‏‌ها بیشترین و ترکمن‏‌ها کمترین تعداد وزارتخانه‏‌ها را به خود اختصاص داده‏‌اند. پشتون‏ها 9 وزارتخانه، تاجیک‏‌ها 6، شیعیان 5، ازبک‏‌ها 3 و ترکمن‏‌ها یک وزارتخانه را به خود اختصاص داده‏‌اند.

بخش قابل توجهی از تحولات شکلی در خصوص تعیین کابینه افغانستان همچنان باقی مانده است؛ به این معنا که پارلمان کشور باید در مورد وزیران تصمیم‏‌گیری و مجوز آن‏ها را برای آغاز اقدام‏‌های‏شان صادر نماید.

اکنون در درجه نخست مقام‏‌های حکومت توانسته‏‌اند اختلافات را کاهش دهند و بر سر تشکیل کابینه ائتلافی توافق کنند. این امر از یک سو برای کشور و مردم ما و از سوی دیگر برای دوستان کشور ما خبری مثبت و مطلوب تلقی می‏شود. در شرایط فعلی که مردم افغانستان با مشکلات متعددی روبرو هستند، تشکیل کابینه می‏‌تواند مقدمه‏‌ای برای از بین رفتن مشکلات مردم تلقی شود.

از سوی دیگر حل مشکل کابینه نشان می‏دهد دولت افغانستان می‏تواند با قدرت بیشتری به فعالیت‏‌های خود در عرصه‏‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و امنیتی ادامه دهد. در شرایطی که نیروهای ناتو در روزهای پایانی سال 2014 افغانستان را ترک کردند، اکنون با تعیین وزیر دفاع، نیروهای ارتش ملی و پولیس کشور محکم‌تر و استوارتر از گذشته می‏‌توانند به فعالیت‏‌های خود در برابر اقدام‏‌های هراس‏‌افکنانه ایستادگی کنند و آن‏ها را عقب بنشانند.

در همین حال اقتصاد کشور اقتصادی وابسته به کمک‏‌های خارجی است. این وابستگی حتی در موضوع تامین امنیت نیز مطرح است؛ به عبارتی نیروهای امنیتی برای ادامه فعالیت‏‌های خود از کمک‏‌های مالی خارجی استفاده می‏‌کنند.

این در حالی است که با توجه به این که کشور ما جنگ‏‌های طولانی‏‌مدتی را سپری کرده است، منابع ما دست‏‌نخورده باقی مانده است. این امر سبب شده ارزیابی‏‌های اقتصادی صورت گرفته از کشور بسیار غنی معرفی شود. معادن غنی ما سبب جذب بسیاری از بازرگانان دیگر کشورها با اهداف اقتصادی به افغانستان شده است. یک وزیر اقتصاد قوی می‏‌تواند افزون بر حل مشکلات اقتصادی با توجه به منابع غنی کشور از مزیت ترانزیتی و موقعیت جغرافیایی میهن ما استفاده کرده و زمینه نیاز به کمک‏‌های خارجی را از بین ببرد.

حل مشکلات داخلی در هر کشوری نخستین گام برای ورود قدرت‌مند به عرصه‏‌ی روابط خارجی است. تا قبل از این، حکومت بدون کابینه، به یک معنا حکومتی ناقص بود. این حکومت هر چند از سوی سرپرستان وزارتخانه‏‌ها به فعالیت‏های خود ادامه می‏داد اما به هر حال زمینه تحول جدی وجود نداشت زیرا هر لحظه با معرفی کابینه، احتمال تغییرات وجود داشت. حکومت جدید در عرصه‏‌ی بین‏‌المللی چندان که شایسته بود، جدی گرفته نمی‏شد، اما اکنون نظام بین‏‌الملل با حکومت جدید در افغانستان روبرو است و بی‏ترید هر کشوری برای برقراری ارتباط جدی با این حکومت نهایت تلاش خود را خواهد داشت. از سوی دیگر، اکنون وجهه بین‏‌المللی کشور در مقایسه با گذشته بسیار متفاوت و قدرتمندتر است.

تجربه اندک برخی از وزیران پیشنهادی، آشنایی پایین آن‏ها با مسایل و مشکلات وزارتخانه‏‌های مربوط، انتخاب وزیران از بین افراد غیرنخبه که سبب ناکارامدی آن‏ها در آینده خواهد شد، توجه به سهمیه‏‌ی سیاسی و قومی و بی‏‌توجهی به کارامدی افراد از جمله انتقادهای مطرح شده نسبت به کابینه معرفی‏‌شده می‏‌باشد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده