کارشناسان اقتصادی: برنامه‌‏های اقتصادی کاندیدان‌شعاری است

در مناظره‏‌هایی که نامزدان با برخی رسانه‏‌ها داشتند؛ برنامه‏‌های اقتصادی شان را روی میز مناظره کشاندند. در نگاه کلی می‏توان گفت که همه کاندیدان برنامه‌‏های اقتصادی خوبی داشتند. درست همانند برنامه‏‌های اقتصادی خوبی که آقای کرزی در دو انتخابات گذشته داشت، اما تجربه ثابت کرده که طرح‏‌های خوبی که روی کاغذ می‏درخشند همیشه در واقعیت امر جواب‌گو نیستند.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که برنامه‌‏های کاندیدان ریاست‏‌جمهوری بسیار کلی و در حد شعار بوده و موانع و منابع در آن در نظر گرفته نشده است. خان‏جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع در صحبتی با خبرگزاری جمهور در این خصوص اظهار داشت:«در نگاه اول، برنامه‏‌هایی خوبی داشتند، اما بیشتر این برنامه‏‌ها در حد کلیات بود و موانع و امکانات در نظر گرفته نشده بود.».

آقای الکوزی در تصدیق گفته هایش، ادامه داد:« آقای کرزی نیز در گذشته برنامه‌‏های خوبی داشت اما باید دیده شود که این برنامه‏‌های اقتصادی، عملاً امکان تطبیق در افغانستان را دارند یا خیر

سیف‌‏الدین سیحون، استاد دانشکده اقتصاد کابل نیز در زمینه گفت که بیشتر برنامه‌‏های اقتصادی کاندیدان کلیات بوده و به جزئیات توجه نشده است. این کارشناس اقتصادی کشور همچنین خاطرنشان ساخت که هیچ یک از کاندیدان برنامه‌‏های اقتصادی استراتژیکی که در آن چالش‌‏ها، موانع و منابع ارزیابی شده باشد، ندارند، بل این برنامه‌‏ها بیشتر به شعار می‏‌مانند.

به باور آقای سیحون، در سایر کشورهای جهان، نامزدی رای می‏گیرد که برنامه‏‌های اقتصادی جامع داشته باشد، در صورتی که در افغانستان اولویت با صلح و امنیت است. به گفته این کارشناسان، نامزدان ریاست‌‏جمهوری، برخی نکات مهم اقتصادی را از نظر دور داشته یا به فراموشی سپرده اند.

آقای الکوزی نبود شرکت‏‌های مختلط و چندملیتی و سرمایه‏‌گذاری در زمینه ذغال سنگ، معدن، ذوب آهن و زراعت را در برنامه نامزدان، یکی از نواقص می‏داند. این کارشناس امور اقتصادی همچنین عدم توجه نامزدان ریاست‌‏جمهوری به تشبثات کوچک که بخش زیادی از اقتصاد افغانستان به آن مربوط است را از مشکلات عمده برنامه‌‏ی اقتصادی کاندیدان ارزیابی می‏کند.

در همین حال آقای سیحون نیز عدم طرح نظام اقتصادی، سیاست پولی، عدالت اجتماعی و همکاری‌های اقتصادی منطقوی را از نواقص عمده برنامه‏‌ی نامزدان می‏داند. اقتصاد افغانستان در یک دهه‏‌ی گذشته بسیار بحث‏‌برانگیز بوده است. اقتصاد افغانستان بیشتر متکی به رشدی کاذب است که از کمک‌‏های بین‏‌المللی سرچشمه می‏گرفته است.

بسیاری از آگاهان امور اقتصادی بر این باورند که اقتصاد افغانستان، در طول چند سال گذشته، متکی به کمک‌‏های خارجی بوده و دولت متهم است که برای پویایی اقتصاد، گام موثری بر نداشته است. اما دولت همواره از برنامه‏‌هایی صحبت کرده که بیانگر پایداری و ایستادگی اقتصاد کشور بر پای خودش بوده، در حالی که تا کنون چنین برنامه‌‏هایی عملی نشده است.

گفته می‏شود که اقتصاد افغانستان در سال‏‌های گذشته به نحوی شکننده بوده که کوچکترین تنش میان دولت و جامعه جهانی، اقتصاد را تحت شعاع قرار داده و در بسیاری موارد باعث شده که ارزش پول افغانی در مقابل اسعار خارجی به شدت کاهش یابد و این مساله نشان دهنده وابستگی عمیق دولت به کمک‌‏های خارجی است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده