کاشت نهال میوه‌‏دار در ولایات شمالی

از آغاز فصل نهال‏‌شانی تاکنون نزدیک به ۳۱۰۰ جریب زمین در پنج ولایت شمالی کشور زیر کشت نهال رفته است که اگر از این پروژه به صورت درست سرپرستی شود، کشور ما تا ۵ سال آینده از وارد کردن میوه بی‏‌نیاز خواهد شد.

پروژه‏‌ی زراعت و مالداری(NLHP) که از سوی وزارت زراعت و مالداری کشور و به کمک مالی بانک جهانی در ولایت‏‌های شمال فعالیت دارد، از آغاز فصل نهال‏‌شانی تا کنون بیش از ۳۱۰۰ جریب زمین در ولایت‏‌های سمنگان، بلخ، سرپل، جوزجان و فاریاب زیر پوشش برنامه باغداری خود قرار داده و ده‌ها نوع نهال میوه‏‌دار در آن‏ها کاشته است.

احمدفهیم جباری، مسئول این پروژه که در ختم کار بهاری این پروژه با رسانه‏‌ها صحبت می‏کرد، هدف از ساخت این پروژه را ایجاد باغداری مدرن در کشور از طریق توزیع نهال‏‌های اصلاح شده و پیوندی عنوان نمود که از این طریق در کمترین مدت کشور ما را از یک کشور واردکننده میوه به کشوری صادرکننده انواع میوه‏‌ها تبدیل خواهد کرد.

به گفته آقای جباری از آغاز فصل نهال‏‌شانی تاکنون نزدیک به ۳۱۰۰ جریب زمین در پنج ولایت شمالی کشور زیر کشت نهال رفته است که اگر از این پروژه به صورت درست سرپرستی شود، کشور ما تا ۵ سال آینده از وارد کردن میوه بی‏‌نیاز خواهد شد.

مسئول پروژه باغداری و مالداری(NLHP) همچنین افزود که این مؤسسه مطابق شرایط اقلیمی هر ولایت نهال‏‌های بادام، زردآلو، سیب، انار، انگور، گیلاس و پسته را میان باغداران توزیع نموده و در کنار توزیع نهال‏‌ها، برای کشاورزان و باغداران شیوه پرورش، آبیاری و نگهداری نهال‏‌ها را آموزش داده و کود کیمیاوی و ادویه ضدحشرات را نیز در دسترس آنان قرار می‏دهد.

به گفته آقای جباری از زمان آغاز این پروژه در سال ۲۰۰۸ تاکنون نزدیک به ۵۵ هزار جریب زمین در ولایت‏‌های پنجگانه شمال زیر پوشش این پروژه قرار گرفته و در کنار آن برای بیش از ۸۱۰۰ خانواده بی‏‌بضاعت باغچه‏‌های خانگی همراه با ۱۶ نوع تخم سبزی توزیع شده است که نقش مهمی را در بالا بردن سطح اقتصاد خانواده‏‌ها ایفا نموده است.

ابوطارق مجلسی، بخشدار نهرشاهی ولایت بلخ که در مراسم ختم نهال‏‌شانی شرکت نموده بود، بیان داشت که اگر از این پروژه به صورت درست سرپرستی شود، تغییر مهمی در وضعیت زندگی مردم رونما خواهد شد.

آقای مجلسی افزود که ایجاد پروژه‏‌های باغداری و تولید میوه در کشور، از یک سو برای صحت‏‌مندی مردم مفید است، از سوی دیگر زمینه اشتغال را برای عده زیادی از مردم فراهم می‏‌سازد.

محمدیوسف، یک تن از باغداران می‏گوید که او شیوه فنی کاشت نهال را آموخته و ازین پس می‏تواند به صورت بهتر نهال‏‌های میوه‏‌دار و پیوند شده را در باغش بکارد. وی ابراز امیدواری کرد که نهال‏‌های کاشته شده وی در سال دوم به ثمر می‏‌نشیند و در سال سوم به صورت اساسی میوه می‏دهد، در حالی که قبل از این نهال‏‌ها پس از ۵ سال میوه می‏دادند.

پروژه ملی و باغداری از سوی وزارت زراعت و مالداری کشور در ۲۲ ولایت راه‏‌اند‏ازی شده و هزینه آن بالغ بر ۱۱۶ میلیون دالر می‏شود که از سوی بانک جهانی پرداخته می‏شود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده