کافکا؛ سال‏های بصیرت

زندگی نامه تازه فرانتس کافکا در دو جلد منتشر شده و جلد سوم آن هم در راه است

به گزارش « رادیو زمانه» جلد سوم به نام «کافکا: سال‌های بصیرت» به سال‌های پایانی زندگی کافکا تا مرگ او(بین سال های ۱۹۱۶ تا۱۹۲۴) می‌پردازد.

شاید به جرات بتوان گفت که در قرن بیستم هیچ نویسنده‌ای نبوده است که از اقبال و شهرتی همچون فرانتس کافکا برخوردار شده باشد. نویسنده‌ای که تنها رمان کامل او «محاکمه» است و دو رمان «قصر» و امریکا» ناتمام ماندند. این رمان‌ها زمانی به چاپ رسیدند که دیگر او در قید حیات نبود.

این اقبال و شهرت کافکا پس از مرگ را می‌توان از دو نکته دریافت: آثار اندک کافکا به زبان‌های مختلف و گاهی با چند ترجمه مختلف در یک زبان منتشر شده‌اند. نکته دیگر، بی‏شمار کتاب‌هایی است که درباره عقاید و زندگی او نوشته شده است. می‌توان گفت تعداد کتاب‌ها و مقالاتی که درباره کافکا به زبان‌های متعدد نوشته شده، به اندازه یک کتابخانه بزرگ می‌رسند.

از آخرین کتاب‌هایی که درباره فرانتس کافکا نوشته شده است، بیوگرافی مفصلی است که به زبان آلمانی در سه جلد تدوین شده است و دو جلد آن چاپ شده‌اند.

راینه استاچ، نویسنده این بیوگرافی سه جلدی و محقق برجسته و نویسنده آلمانی است که پیش از آنکه به نوشتن این سه جلد همت کند، ویراستار مجموعه آثار کافکا بوده است. بنابراین، علاوه کار تحقیقی بر زندگینامه کافکا، بر آثار و افکار او احاطه داشته است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده