کالای افغانستان دارای‌نشان استندرد شد

کالاهای افغانستان بعد از این با علامت استندرد ملی وارد بازارهای جهانی می‌شوند. به گفته مقامات اداره ملی نورم و استندرد کشور، این اداره برای اولین بار به منظور تصدیق کیفیت محصولات و تولیدات داخلی، علامت استندرد را معرفی کرده است.

نقیب‌الله فایق، رئیس عمومی اداره ملی نورم و استندرد ملی می‌گوید که این علامت در نتیجه سعی و تلاش چندین ساله اداره ملی نورم و استندرد ایجاد شده است.

وی افزود که داشتن این علامت یک تحول بزرگ برای رشد اقتصادی کشور پنداشته می‌شود، چون بازرگانان افغانستان در برخی از موارد شکایت داشتند که کشور‌های همسایه کالا‌های افغانستان را با استفاده از استاندارد‌ ملی خود‌شان وارد بازار‌های بین‌المللی می‌کنند.

فایق افزود که استفاده از این علامت زمینه رقابت کالا‌های افغانستان در بازار‌های جهانی فراهم می‌‌کند، چون پیش از این کالا‌های افغانستان بدون علامت استندرد ملی به بازار‌های جهانی صادر می‌شد.

رئیس اداره ملی استندرد تاکید کرد که ظاهرا علامت استندرد افغانستان مانند سایر علامت‌های شرکت‌ها است، اما با این تفاوت که این علامت یک کشور است، اعتماد و کیفیت محصولات یک کشور را نشان می‌دهد.

به گفته وی، محصولاتی کشور که کیفیت خوب نداشته باشند از این علامت به هیچ عنوان استفاده نمی‌توانند.

فایق افزود که در بخش محصولات و تولیدات، این اداره مطالعات همه‌جانبه را انجام داده و محصولات دارای اولویت را مشخص ساخته است که زعفران، میوه‌های تازه و خشک، قالین، سنگ مرمر و تجهيزات برقی مشمول این اقلام اند.

وی تصریح کرد در چند سال گذشته، کالاهای افغانستان به دلیل نداشتن علامت استندرد ملی نتوانسته است که با کالاهای خارجی رقابت کند.

فایق گفت علامت استندرد افغانستان نیاز به اعتبار کلان مردم دارد و اداره ملی استندرد تلاش می‌ورزد آن را در بین جامعه به همکاری رسانه‌ها به مردم معرفی کند تا اعتماد آن حفظ گردد.

وی خاطرنشان کرد که قبلا از این تعداد زیادی از کالاهای افغانستان از بازارهای اروپا ای دوباره برگشت داده می‌شد، اما پس از این تمام کالاهای باکيفيت افغانی به شمول میوه، قالین، زعفران و پوست، استندردسازی شده و علامت بالای آن‌ها استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد هرگاه که بازرگانان معیار کیفیت را در تولیدات خود تکمیل کنند، این اداره تضمین می‌‌کند که اجناس‌شان هیچگاه از بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی برگشت نخواهند کرد.

فایق در اخیر از تولیدکنندگان و صادرکنندگان خواست که برای بهبود ظرفیت رقابتی‌شان در بازارهای داخلی و خارجی و حصول اطمینان مصرف‌کنندگان از مصئونیت و کیفیت محصولات‌شان، جهت گرفتن تصدیقنامه به اداره ملی نورم و استندرد مراجعه کنند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده