کاهش آب در تخار؛ توزیع نوبتی آب و کاهش کشت شالی

   ریاست‌های زراعت، آبیاری و مالداری ولایت تخار و حوزه دریایی تالقان، یک برنامه‌ آگاهی‌دهی در باره کمبود آب زراعتی در حوزه دریایی تالقان و یافتن راه‌کاری برای چگونگی تنظیم آب موجود در این حوزه دریایی راه‌اندازی کردند که بر اساس آن، توزیع آب، نوبت‌بندی می‌شود و کشت شالی نیز کاهش می‌یابد. در این برنامه شماری از مسوولان محلی، میرآب‌ها، کوک‌باشی‌ها و همچنین مسوولان انجمن‌های استفاده‌کنندگان آب و آبیاری شرکت داشتند.

مسوولان محلی در این برنامه‌ آگاهی‌دهی در باره پیامدهای کمبود آب در حوزه دریایی تالقان معلومات دادند. آنها تاکید کردند که باید تا ۷۰ درصد از ضایعات آب در ولایت تخار جلوگیری شود. آب دریاهای تالقان، بنگی و فرخار به دلیل کاهش میزان بارندگی‌ها کاهش یافته است.

محمدسالم ساعی؛ رییس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت تخار می‌گوید: آب حوزه دریایی تالقان نزدیک به ۵۰ درصد کاهش یافته و این مساله می‌تواند چالشی جدی در برابر فعالیت‌های زراعتی و مالداری به شمار برود.

آقای ساعی گفت: مدیریت درست وضعیت موجود، تناوب زراعتی، مدیریت آب در مزرعه، استفاده از سیستم جدید «قطار» در کشت شالی، کشت حبوبات و سبزیجات به عوض شالی و استفاده از روش‌های نوین زراعتی از جمله راه‌کارهای برای مبارزه با کمبود آب، می‌تواند باشد.

رییس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت تخار از دهقانان و اعضای انجمن‌های زراعتی خواست تا به مشورت‌های ماموران زراعت توجه کنند و در عملی کردن توصیه‌های آنان اقدام کنند.

در ماه جاری، اندازه‌ جریان آب در دریای فرخار ۱۰ متر مکعب بوده که کاهش ۴۵ درصدی جریان آب را در سال جاری نشان می‌دهد. با کاهش چشم‌گیر آب در تخار، ریاست حوزه دریایی تالقان در نظر دارد تا آب این حوزه دریایی را در اراضی جنوب و شمال تالقان به گونه‌ نوبتی تنظیم کند. هر چند این اقدام نمی‌تواند نیازمندی مزارع به آب را رفع کند؛ اما اداره‌های مسوول در نظر دارند تا امسال اندازه‌ کشت شالی را کاهش بدهند و بدیلی برای آن داشته باشند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده