کرونا؛ اتحادیه اروپا تصمیم به بستن مرزهای بیرونی شنگن گرفت

اتحادیه اروپا در اقدامی بی سابقه در خلال بحران ویروس کرونا مسافرانی که از خارج از این بلوک می آیند را برای ۳۰ روز از ورود منع خواهد کرد.

انتظار می رود این اقدام در مورد ۲۶ عضو اتحادیه اروپا به علاوه ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ و سوئیس اجرا شود. شهروندان بریتانیا معاف خواهند بود.

این ممنوعیت همزمان با ادامه افزایش قابل توجه آمار مرگ در ایتالیا و اسپانیا و شروع مقررات شدید منع تردد در فرانسه اعمال می شود.

به گفته سازمان بهداشت جهانی ویروس کرونا تاکنون بیش از ۱۸۵ هزار نفر را در جهان آلوده و حدود ۷۵۰۰ نفر را کشته است.

تدابیر اتحادیه اروپا چیست؟

برنامه منع سفر شامل کلیه کسانی که شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند می شود، اما شامل کسانی که اقامت طولانی دارند، اعضای خانواده شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، دیپلمات ها، و کارمندان بخش بهداشت نخواهد شد.

سفر آزادانه از اصول پرطرفدار منطقه شنگن اروپاست. اما در روزهای اخیر بسیاری از این کشورها اقدام به بستن یک جانبه مرزها به طور نسبی یا کامل کرده اند تا از شیوع انتشار ویروس بکاهند.

به همین دلیل و با توصیه امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، کمیسیون اروپا پیشنهاد اقدامی یکپارچه تر و محدود کردن ورود به اتحادیه را داد.

این تصمیم عصر سه شنبه در جریان اجلاس ویدئویی رهبران اتحادیه اروپا گرفته شد و اکنون باید از سوی کشورهای عضو اعمال شود.

اوزولا فن در لاین رئیس کمیسیون اتحادیه اروا در کنفرانسی خبری گفت: “آنها گفتند فورا چنین خواهند کرد که خوب است چون حالا یک رویکرد یکپارچه و متحد پیرامون مرزهای بیرونی خود داریم.”

از بریتانیا و جمهوری ایرلند – که بخشی از اتحادیه اروپاست اما عضو شنگن نیست – دعوت خواهد شد به آن ملحق شوند.

خانم فن در لاین همچنین گفت ضروری است که اتحادیه اروپا از وضعیت موجود در داخل مرزهای درونی خود “رفع انسداد” کند چون “خیلی ها سرگردان مانده اند.”

او پیشتر گفت که “ساکنان بلند مدت اتحادیه اروپا، اعضای خانواده افراد با تابعیت اتحادیه اروپا، دیپلمات ها از این ممنوعیت مستثنی هستند و به همراه آنان فعالان بخش بهداشت و درمان و کسانی که مایحتاج ضروری را جا به جا می کنند نیز مشمول این قانون جدید نمی شوند”.

تازه ترین تحولات اروپا

در فرانسه شهروندانی که خانه هایشان را ترک می کنند باید گواهی علت آن را ارائه کنند و در غیر این صورت با جریمه ای که قرار است ۱۳۵ یورو تعیین شود روبرو خواهند شد.

این پس از آن است که آقای مکرون در کشور وضعیتی مشابه وضعیت جنگی اعلام کرد و به مردم دستور داد خانه بمانند و فقط برای امور ضروری خارج شوند.

موارد تایید شده ابتلا در فرانسه روز سه شنبه بیش از ۱۶ درصد بالا رفت و به ۷۷۳۰ مورد رسید. آمار مرگ هم به ۱۷۵ نفر رسید به طوری که ۷ درصد جان باختگان زیر ۶۵ سال داشتند.

بیش از ۲۵۰۰ نفر در بیمارستان ها تحت معالجه هستند،از جمله ۶۹۹ نفر که در بخش مراقبت های ویژه بستری شده اند.

در بریتانیا که آمار مرگ به ۷۱ نفر رسیده دولت از مردم خواست از تماس اجتماعی پرهیز کنند، در صورت امکان از خانه کار کنند و از سفرهای غیرضروری به خارج بپرهیزند.

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا روز سه شنبه در کنفرانسی خبری از مردم خواست از رفتن به بارها، کلوپ ها و قهوه خانه ها خودداری کنند.

ریشی سوناک، وزیر دارایی بریتانیا، یک بسته مالی به ارزش ۳۳۰ میلیارد پوند را برای کاهش عوارض اقتصادی شیوع ویروس کرونا علنی کرده است.

در همین حال مشاور ارشد علمی دولت بریتانیا گفت اگر آمار مرگ در اثر شیوع این ویروس در این کشور ۲۰ هزار نفر یا کمتر باشد باید آن را “نتیجه ای خوب” دانست.

همچنین تازه ترین دور مذاکرات مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، برگزیت، عقب افتاده است.

آمارها

به گفته سازمان جهانی بهداشت ویروس کرونا بیش از ۱۸۵ هزار نفر را در ۱۵۹ کشور و سرزمین آلوده کرده است.

تازه ترین ارقام این سازمان و سایر نهادها نشان می دهد که شش کشور که تاکنون بیشترین میزان آلودگی و مرگ را داشته اند اینها هستند:

  • چین، ۸۲ هزار و ۷ مورد ابتلا و ۳۳۳۸ مورد مرگ
  • ایتالیا، ۳۱ هزار و ۵۰۰ مورد ابتلا و ۲۵۰۳ مورد مرگ
  • ایران، ۱۶ هزار و ۱۶۹ مورد ابتلا و ۹۸۸ مورد مرگ
  • اسپانیا، ۱۱ هزار و ۱۷۸ مورد ابتلا و ۴۹۱ مورد مرگ
  • کره جنوبی، ۸۳۲۰ مورد ابتلا و ۸۱ مورد مرگ

در بریتانیا آمار ابتلا ۱۹۵۰ و آمار مرگ ۷۱ نفر است. باید توجه داشت که آمار واقعی جهانی احتمالا خیلی بیش از آمار سازمان بهداشت جهانی است چون معمولا گزارش کردن تازه ترین آمارها با تاخیر صورت می گیرد. به علاوه خیلی از موارد ابتلا که با علائم خفیف همراه است در برخی کشورها از جمله بریتانیا تست نمی شود.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده