کرونا در ایران؛ انتقاد رئیس شورای شهر تهران از بلا‌تکلیفی قرنطینه پایتخت

آقای زالی همچنین در خصوص قرنطینه تهران گفت که “قرنطینه چند فاز دارد که فاز یک و دو در حال انجام است اما فاز سه که تعطیلی تمام ادارات و در خانه ماندن مردم به شمار می آید هنوز اجرا نمی شود”.

به گفته وی “فاز چهار نیز قرنطینه کردن کامل شهر است اما فاز چهار در صورتی می تواند جوابگو باشد که فاز سه به خوبی اجرا شود”.

این مقام دولتی ایران مدعی شد “قرنطینه شهر اکنون نه مبنای علمی دارد و نه مناسب است”.

آقای زالی گفته است “اگر فاز سه اجرا نشود هر فردی که کرونا دارد می تواند دو تا ۲۰ نفر را مبتلا کند و در واقع اگر فرد مبتلا برای خرید به مغازه برود دو نفر و اگر در داخل مترو حضور پیدا کند می تواند ۲۰ نفر را آلوده کند.”

مخالفت مقامات ایرانی با قرنطینه شهرها به خصوص قرنطینه شهر قم که کانون شیوع کرونا در ایران بوده است انتقادات زیادی را برانگیخته است.

این در حالیست که قرنطینه در چین موجب کاهش شیوع ویروس کرونا گردید و هم اکنون کشورهای اروپایی مانند ایتالیا و فرانسه هم برای کنترل شیوع کرونا از این روش استفاده می کنند.

قرنطینه خوزستان

پیشتر مقامات محلی استان خوزستان اعلام کردند با گسترش شیوع ویروس کرونا در این استان کلیه اصناف تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود.

این خبر را غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان اعلام کرده و گفته است که “قصابی، نانوایی، میوه فروشی و سوپرمارکت‌ها” مشمول این تصمیم نمی شوند.

به گفته استاندار خوزستان در صورت عدم رعایت این دستور “متخلفان برخورد می‌شود”.

آقای شریعتی همچنین گفت که “هرگونه تردد خودروهای مسافری به استان (ورود و یا خروج) ممنوع اعلام شد” و “کلیه پایانه های مسافری، مراکز تجمع و هایپرمارکت ها نیز تعطیل می باشد”.

بنا بر اعلام آمار رسمی در خوزستان تاکنون ۲۲۱ مورد ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده است.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده