کشورهای قلب آسیا” و تهدیدهای مشترک

کشورهای قلب آسیا قرار است در شانزدهم اپریل، نشستی را در قزاقستان برگزار کنند و راه حل‌های مهمترین چالش های منطقه‌ای را به بحث و بررسی بگیرند.

جاوید لودین، معین وزارت خارجه کشور در نشستی که در وزارت خارجه برگزار شد، گفت که “کشورهای قلب آسیا” فرصت‌ها و تهدیدهای مشترک دارند. آقای لودین گفت: «امنیت افغانستان، محکم گره خورده با امنیت و رفاه منطقه ما، ما افتخار داریم که توانسته ایم همکاری‌های منطقه‌ای را به عنوان یک اصل خلل ناپذیر همیشه مطرح کنیم.»

افغانستان، پاکستان، ایران، ترکیه کشورهای آسیای مرکزی و شماری دیگر از کشورها از یک و نیم سال به این سو دو کنفرانس را برگزار کرده اند تا هماهنگی بیشتری بین آن‌ها به وجود آید.

در حال حاضر افغانستان، پاکستان را متهم می‌کند که به هراس‌افکنان پناه داده و هراس‌افگنان همه‌روزه با عبور از مرز، به کشتار و تخریب در افغانستان می‌پردازند. در مقابل، پاکستان از حضور گسترده هند در افغانستان در هراس است. از سوی دیگر ایران نیز از حضور امریکا در افغانستان به شدت نگرانی دارد. این مسایل سبب شده تا کشورهای منطقه قلب آسیا با چالش عدم اعتماد روبرو شوند. اما افغانستان همواره به همسایه‌های خود اطمینان داده که از خاک این کشور هیچ خطری متوجه آن‌ها نیست.

تروریسم تهدید مشترک

معین وزارت خارجه کشور گفت قرار است در نشست آلماتی تمام چالش‌هایی که منطقه قلب آسیا با آن‌ها مواجه است، مورد بحث و بررسی قرار گیرند: «چالش‌های مشترکی که منطقه ما با آن مواجه است و قرار است در اجلاس آلماتی در آن بحث شود، موضوع تروریسم است که امروز به عنوان یک تهدید مشترک نه تنها این منطقه را، بلکه تمام دنیا را مورد تهدید قرار می‌دهد.»

آقای لودین تاکید کرد که هراس‌افکنی، تهدید مشترک در برابر تمام کشورهای قلب آسیاست و مبارزه با این پدیده نیز کار مشترک می‌طلبد. این مقام وزارت خارجه افغانستان گفت در نشست آلماتی نتیجه مشخصی در رابطه با مبارزه با هراس‌افکنی به دست خواهد آمد و این نظر می‌تواند اساس همکاری‌های مشترک در مبارزه با هراس‌افکنی شود.

قرار است در رابطه به تولید، کشت و قاچاق مواد مخدر و راه‌های مبارزه با این پدیده نیز در نشست آلماتی بحث شود. جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه هم گفت که همکاری‌های اقتصادی نیز یکی از محورهای اصلی گفت‌وگوهای سومین نشست کشورهای قلب آسیاست: «امروز با چالش‌ها و تهدیدهای مشترک مواجه هستیم. تهدید تروریسم، مواد مخدر و مسایل دیگری مانند همکاری‌های اقتصادی، همکاری‌های سرحدی، رشد تجارت در این نشست بحث خواهد شد.» موسی‌زی گفت مهم ترین هدف نشست کشورهای قلب آسیا، اعتماد سازی است. او گفت در هیچ نشستی به اندازه نشست‌های کشورهای قلب آسیا بر اصل مهم اعتمادسازی تاکید نشده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده