کلیات اقبال لاهوری را به فارسی بخوانید

کلیات شعرهای اقبال لاهوری به زبان فارسی برگردان شده و هفته گذشته رونمایی شد. محمد افسر رهبین با ترجمه منظوم مجموعه شعرهای اقبال لاهوری از زبان اردو به فارسی، این فرصت را برای فارسی زبانان داده است که پس از این شعرهای اقبال را به زبان فارسی بخوانند.  به گزارش باختر  این کتاب در حضورداشت محمد علم ایزدیار، معاون اول مجلس سنا، فاضل سانچارکی معین امور نشرات، مژگان مصطفوی معین مالی، اداری و گرزندوی و هیات رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ، شماری از استادان دانشگاه‌ها، شخصیت‌های علمی و فرهنگی و مهمانان خارجی، روگشایی شد.

در مراسم رونمایی، سانچارکی گفت: « این کار استاد رهبین، شایسته ستایش و قابل تقدیر است که امیدوارم از این اثرگران سنگ اهل فرهنگ واندیشه و به خصوص جوانان استفاده کنند و با افکار و اندیشه‌های علامه اقبال لاهوری که یکی از احیا گران اندیشه‌ی اسلامی است بیشتر آشنا شوند.»

محمد افسررهبین درباره‌  ترجمه‌ منظوم کلیات اقبال معلومات داد گفت: این کتاب مجموعه‌ای از چهار اثرشعری اقبال، شامل: بانک‌دار، بال جبرییل ، ضرب کلیم و ارمغان حجاز، بوده که درذات خود چنین ترجمه منظوم درتاریخ ادبیات بی‌پیشینه  بوده و قبلا چنین کاری صورت نگرفته است.

گفتنی است که کلیات اقبال به تیراژ 500 جلد در 750 صفحه درسال روان از سوی انتشارات  بیهقی وزارت، نشر شده است.

/////////////

شکوه تاریخی هرات، برمی‌گردد

هرات به لحاظ موقعیت جغرافیای و فرهنگی، ظرفیت بهسازی و نوسازی را دارد؛ شهری که میراث‌دار مکتب هنری بهزاد و جایگاه شکوه‌مند سلطان حسین بایقرا و امیر علی شیر نوایی است.

مردم این شهر نیز به لحاظ فرهنگی، آمادگی بهسازی این شهر رادارند. اکنون

ده‌ها طرح توسعه‌یی و بهسازی و زیباسازی خیابان‌ها و اماکن عمومی شهرهرات روی دست گرفته شده‌اند و با تکمیل این برنامه‌ها شکوه تاریخی هرات باز خواهد گشت. این بار شاهد تلفیق معماری کلاسیک و مدرن در شهرهرات خواهیم بود. بازسازی سالون مولاناجلال‌الدین محمد بلخی، بازسازی مسیرهای ورودی و خروجی شهرهرات، قیرریزی و زیباسازی مسیرهای حرکت مهمانان، بازسازی میدان هوایی و احداث میدان هوایی در شمال شهر و بازسازی دست‌کم سی جاده و خیابان اصلی شهرهرات برخی ازین طرح‌هاست که کار آن به شدت جریان دارد.

/////////////

داوران نهمین جشنواره «قند پارسی» معرفی شدند

داوران افغانستانی و ایرانی نهمین جشنواره‌ ادبی «قند پارسی» اعلام و داوری نهایی آغاز شد.

به گزارش  فارس، شکور نظری، مدیر علمی نهمین جشنواره‌ «قند پارسی» با اعلام شمار شرکت‌کنندگان در این جشنواره از آغاز داوری نهایی آثار رسیده خبر داد. وی در این باره گفت: ضیا قاسمی، روح‌الامین امینی، شکریه عرفانی، بهروز یاسمی و حمیدرضا شکارسری داوران افغانستانی و ایرانی بخش شعر هستند و آصف سلطان‌زاده، محمدحسین محمدی، کاوه جبران، عالیه عطایی و محمدرضا بایرامی داستان‌های این دوره از جشنواره را داوری می‌کنند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده