کمک به افزایش‌کشت للمی در کشور

سند همکاری استراتژی استفاده از زمین‏ه‌ای خشک ( کشت للمی) میان دو کشور افغانستان و استرالیا با اعتباری بالغ بر ۲۵ میلیون دالر به مدت ۴ سال به امضا رسید.

به گزارش خبرگزاری‌ها اسدالله ضمیر، وزیر زراعت کشورمان گفت: از سال ۱۳۹۰ به این سو، افغانستان با همکاری کشور استرالیا به نقطه‏‌ای رسیده که زراعت در مناطق خشک را با عملی نمودن پروژه‏‌ای تحت نام (DAFA) آغاز نماید.

وی افزود: بر اساس این سند قرار است کشور استرالیا در قسمت استفاده از زمین‏ه‌ای خشک (کشت للمی) با افغانستان همکاری داشته باشد.

ضمیرادامه داد: طرح استراتژی استفاده از زمین‏ه‌ای خشک از جمله برنامه‏‌های مهم وزارت زراعت و آبیاری و مالداری است که در گذشته کشت للمی در افغانستان بدون درنظرداشت هیچ قاعده و قانونی صورت می‏‌گرفت و دهقانان تنها با تکیه بر باران به زراعت دراین زمین‏‌ها می‏‌پرداختند و دهقانان تدبیر خاصی در این مورد نداشتند.

وزیر زراعت تصریح کرد: کشور استرالیا در قسمت زراعت در بخش‏‌های مختلف از جمله ایجاد کورس‏‌هایی برای آموزش در موارد زراعت در کابل، هرات، کندز، هلمند و بلخ و ولایات هم‌جوار، همکار بوده و یک فارم نمایشی زراعت در مناطق خشک به وسعت ۳۵ جریب زمین با کشت نباتات مختلفی چون شرشم، زغر، اترپلکس، شبدر، بادام اشقه، دو نوع توت، چهار مغز و … انجام داده است.

وی یادآور شد: مهمترین هدف اجرای این همکاری این بوده است که طرح استراتژی استفاده از زمین‏ه‌ای خشک از جمله برنامه‏‌های مهم وزارت زراعت قرار گیرد.

ضمیر خاطرنشان ساخت: امیدواریم کشور افغانستان بتواند با عملی نمودن این استراتژی و برنامه بتواند به محصول مناسبی از مناطق خشک خود به دست آورده و در زمینه زراعت عملکرد خوبی داشته باشد.

وزیر زراعت با اشاره به نیاز سالانه ۶ میلیون تُن گندم در کشور گفت: کشاورزان در سال گذشته ۴.۵ میلیون تُن گندم تولید کردند که امیدورایم با توجه به نیاز کشور بتوانیم در راستای تولید گندم خودکفا شویم.

وی اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۴ میلیون هکتار زمین قابل کشت در کشور وجود دارد که از این میزان تنها ۱.۳ میلیون هکتار آن در زراعت مورد استفاده قرار دارد و مابقی آن غیرقابل استفاده می‏باشند.

مایک اندرسون، سفیر استرالیا در افغانستان نیز در مورد این سند استراتژی گفت: این سند به کمک مشاور بخش زراعت استرالیا در افغانستان تدوین شده که تا ۵ سال آینده تطبیق شده و بودجه این کار از سوی وزارت زراعت افغانستان و کمک‏‌کنندگان مالی تمویل خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به حمایت استرالیا از افغانستان در بخش زراعت ابراز داشت: افغانستان از جمله چهار کشوری است که استرالیا علاقمند همکاری با آن‏ها در بخش زراعت است. همچنین استرالیا متعهد شده است ظرف ۴ سال آینده ۲۵ میلیون دالر را در بخش زراعت افغانستان هزینه کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده