کمک ۹۰ میلیون یورویی اتحادیه اروپا برای‌انکشاف روستاها

اتحادیه اروپا و وزارت مالیه افغانستان در هفته‏‌ی گذشته یک قرارداد ۹۰ میلیون یورویی را برای حمایت و انکشاف روستاها در کابل امضا کردند. بر بنیاد این قرارداد ۸۴.۵ میلیون یورو از این کمک از طریق صندوق وجهی بازسازی افغانستان و بانک جهانی به منظور حمایت ملی انکشاف روستایی، برنامه‏‌ی همبستگی ملی و برنامه ملی راه‌سازی روستایی استفاده خواهد شد.

حضرت عمر زاخیلوال، وزیر مالیه گفت که این کمک به صورت بلاعوض برای ساخت سرک روستاهای کشور می‏باشد تا شاهد رشد و انکشاف روستانشین‏‌ها باشیم. آقای زاخیلوال افزود:«از این که توانستیم یک بار دیگر اعتماد کشورهای دوست خود را برای بازسازی جلب کنیم، خرسندیم. »

گفتنی است که مقدار ۵ میلیون یورو از این مبلغ برای اصلاحات در وزارت احیا و انکشاف دهات و مقدار یک میلیون یوروی دیگر به منظور فعالیت‏‌های نظارتی و ارزیابی اختصاص داده شده است.

برنامه همبستگی ملی از سال ۲۰۱۳ تا کنون نتایج قابل ملاحظه‏‌ای داشته است که شامل تکمیل شدن بیش از ۴ هزار پروژه‏‌ی اجتماعی، تمویل کامل و قسمی حدود ۹ هزار پروژه‏‌ی نو و انتخاب ۱۵۰۰ شورای انکشافی اجتماعی می‏شود.

استیفن آلیوس هابر، معاون هیئت اتحادیه اروپا در افغانستان گفت که در این مدت حدود ۴۲ هزار نفر از این برنامه بهره‏‌مند شده و انکشاف یافته است.

اتحادیه اروپا از کمک‏‌کنندگان بزرگ در بخش‏‌های انکشافی و بشری برای افغانستان است که حدود ۴۰ درصد کمک‏‌ها از طریق برنامه‏‌ی ملی و صندوق‏‌های وجهی به مصرف می‏‌رسد.

باب سم، رئیس بانک جهانی در افغانستان گفت که از سال ۲۰۰۲ تاکنون ۳۳ تمویل‏‌کننده مالی در بازسازی افغانستان سهم داشته‏‌اند که بیشترین آن را بانک جهانی بر عهده داشته است. آقای سم افزود که بیشتر تمرکز بانک جهانی بر روستاها بوده طوری که حدود ۱۸ میلیون افغان از این برنامه‏‌ها نفع برده‏‌اند. وی اظهار داشت: «در این مدت یک میلیون نفر از آب آشامیدنی بهره‏‌مند شدند؛ ۴۴ هزار هکتار زمین آبرسانی شدند؛ بیش از ۳۰ میگاوات برق آبی تولید شده و ۱۳۰ صنف درسی ساخته شده است که ۵۰ میلیون روزکاری را نیز مهیا کرده است.» لازم به ذکر است که با حساب این کمک، اتحادیه اروپا برای انکشاف دهات از طریق صندوق وجهی از سال ۲۰۱۰ تاکنون بیش از ۱۲۹ میلیون یورو کمک کرده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده