کمک ۹.۹ میلیون دالری برای مدیریت خطرات ناشی از حوادث طبیعی در افغانستان

اداره ملی مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان یا (ANDMA)، سازمان بین‏‌المللی‏ مهاجرت و حکومت جاپان توافقنامه‏‌ای‏ را به ارزش ۹.۹ میلیون دالر به امضا رساندند.

این توافقنامه به منظور تطبیق پروژه‏‌های کاهش خطرات حوادث طبیعی در ساحات آسیب‌پذیر و تقویت ظرفیت اداره ملی مبارزه با حوادث طبیعی به امضا رسیده است.

این پروژه به ارزش ۹.۹ میلیون دالر مریکایی طی ۳۶ ماه‏‌ای‏نده، توسط سازمان بین‏‌المللی‏ مهاجرت به ادامه فعالیت موجود در همکاری با حکومت در جهت کاهش خطرات ناشی از حوادث طبیعی در افغانستان با تمرکز بر ساحات انتخاب شده در ولایات هرات، فاریاب، بلخ، جوزجان، سرپل، بغلان، تخار، بامیان، هلمند، و کابل تطبیق خواهد شد.

افغانستان یکی از کشورهای عمده در معرض خطرات حوادث در آسیای جنوبی بوده، که شاهد حوادثی طبیعی چون زلزله، سیلاب‏‌ها، خشک‌سالی، لغزش زمین، طوفان ریگ و برف‌کوچ‏‌ها می‌باشد.

تخمین‏‌های سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که همه‏‌ساله ۲۵۰۰۰۰ افغان توسط حوادث طبیعی متأثر می‌شوند. تخریب‏‌خانه‌ها و سرپناه‌ها در واقعات حوادث طبیعی از سال ۲۰۰۸ بدین سو سالانه بیشتر از ۲۳۰۰۰ تن را به طور اوسط به بیجاشدگی وا داشته است.

انتظار می‌رود تحت این پروژه پنجاه ساحه‏‌ای‏ آسیب پذیر در ده ولایت کشور از فعالیت‏‌های مدیریت خطرات حوادث طبیعی بهره‏‌مند شوند.

سازمان بین‏‌المللی‏ مهاجرت در همکاری با مردم محل و حکومت در جهت کاهش خطرات حوادث از طریق توسعه و ایجاد پلان محلی مدیریت حوادث طبیعی کار خواهد کرد، که در آن خطرات محلی ترسیم و سیستم هشداردهی قبلی یا ایجاد خواهد شد.

مردم محل در ساحات انتخاب شده با ابزار اساسی جستجو و نجات مجهز شده و در بخش مدیریت خطرات حوادث طبیعی آموزش خواهند دید.

سازمان بین‌‏المللی‏ مهاجرت در سال‏‌های اخیر تجربه وافر در ساخت وساز دیوارهای استنادی محافظتی گبیونی در قریه‏‌جات مختلف در سراسر افغانستان به دست آورده است، و به‏ این نوع از تلاش های خویش طی این پروژه ادامه خواهد داد.

دیوارهای استنادی گبیونی برای جلوگیری از تخریبات سیلاب‏‌ها نهایتأ موفق ثابت شده‏‌اند، و کار ساخت و ساز آن یک مفیدیت انضمامی در فراهم‏‌سازی اشتغال برای هزاران کارگر محلی را نیز به همراه داشته است.

طی این پروژه ظرفیت اداره ملی مبارزه با حوادث طبیعی در سطح ملی، ولایتی و محلی نیز ارتقا خواهد یافت. سازمان بین‏‌المللی‏ مهاجرت و اداره ملی مبارزه با حوادث طبیعی یکجا با همکاری نزدیک در جهت جلوگیری و پاسخگویی به حوادث طبیعی از سال ۲۰۰۸ میلادی، کار نموده‏‌اند.

سازمان بین‏‌المللی‏ مهاجرت با توسعه و فراهم‏‌سازی ابزار لازم برای سیستم معلوماتی مدیریت حوادث طبیعی یا (NDMIS)، و فراهم نمودن آموزش‏‌های مستقیم برای پرسونل اجرایی اداره ملی مبارزه با حوادث طبیعی خواهد پرداخت.

سیستم معلوماتی مدیریت حوادث طبیعی یا (NDMIS) یک جز کامل مرکز عملیاتی اضطراری اداره ملی مبارزه با حوادث طبیعی خواهد بود. با تقویت بیشتر ظرفیت‏‌های مدیریت اطلاعات اداره ملی مبارزه با حوادث طبیعی، حکومت افغانستان فهم بهتر از نیازمندی‏‌ها و توانایی‏‌های پاسخگویی در صورت وقوع یک حادثه طبیعی، را حاصل خواهد نمود.

رئیس هیئت مأموریت و نماینده خاص سازمان بین‏‌المللی‏ مهاجرت آقای ریچارد دانزیگر گفت که با تمویل سخاوت‌مندانه کشورجاپان، سازمان بین‏‌المللی‏ مهاجرت قادر خواهد شد تا تلاش‏‌های خویش را در جهت کمک به جوامع افغان برای آمادگی و احیأ در برابر حوادث طبیعی مخرب و ویرانگر توسعه دهد، و همزمان با این خطرات ناشی از حوادث را کاهش دهد. وی اظهارامیدواری کرد که این پروژه، مودل یا نمونه‌‏ای را فراهم نماید که در آینده در سایر ولایات مورد استفاده قرار گیرد.

سازمان بین‏‌المللی‏ مهاجرت از سال ۲۰۰۸ میلادی بدین سو بیشتر از یک ملیون جمعیت متأثر شده از حوادث طبیعی و بیجاشدگان را در افغانستان مساعدت نموده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده