کمک 68 میلیون دالری به وزارت معارف

مقام‌ها در وزارت معارف روز دهم حمل از امضای یک قرارداد به ارزش 68 میلیون دالر با اداره حمایت کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) خبر دادند. فاروق وردک، وزیر معارف، قرارداد این کمک را با پیتر کرولی، رییس این اداره در کابل به امضا رساند.

به گفته وردک از مجموع این پول، 33 میلیون دالر آن در سال جاری، و 35 میلیون دالر آن در سال آینده به مصرف خواهد رسید. او افزود: «این پول توسط وزارت معارف به مصرف می‌رسد و اداره یونیسف تنها از شیوه مصرف آن نظارت می‌کند.»

با این حال، فاروق وردک یادآوری کرد که 25 میلیون دالر از این پول به ولایت‌های مرکزی (بامیان، دایکندی و غور) اختصاص یافته است. او افزود که قرار است در سال جاری 70 باب مدرسه در سراسر کشور ساخته شود که یازده باب آن در شمال کشور ساخته خواهد شد. وردک گفت که یک هزار اتاق درسی جدید در شهر کابل و دو هزار و 270 مدرسه محلی در سراسر ولایت‌ها و 300 مرکز سوادآموزی در ده ولایت، ایجاد خواهد شد.

پیشتر نیز مسوولان وزارت معارف اعلام کرده بودند که هفتاد باب مدرسه در سراسر کشور احداث شده است. به گفته آنان با فعالیت این مدارس، مشکل بیش از پنجاه هزار دانش‌آموز حل خواهد شد. وزارت معارف اعلام کرده بود که تا دو سال دیگر هیچ روستا و ولایت افغانستان بدون مدرسه نخواهد بود.

با این حال شماری از ناظران می‌گویند که با سرازیر شدن میلیون‌ها دالر کمک جهانی، هنوز هم وزارت معارف در ارایه خدمات آموزشی، ناموفق است. به باور آنان با وجود تلاش‌های یازده ساله، هنوز هم شماری از دانش‌آموزان از فراگیری آموزش بی‌بهره مانده یا در فضای باز، درس می‌خوانند.

با این وجود، وزیر معارف اعلام کرد که از 68 میلیون پول کمک شده توسط اداره یونیسف آب آشامیدنی تهیه شده و دیوارهای محافظتی مدارس نیز در اختیار دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت. به گفته او وزارت معارف با این پول برنامه‌های تربیت معلم را نیز عملی خواهد کرد. وردک تاکید کرد که به زودی تدریس در مدارس به هشت زبان داخلی کشور، آغاز خواهد شد.

با این حال، پیتر کرولی، رئیس یونیسف در افغانستان گفت که در ده سال گذشته جذب دانش‌آموزان دختر به صورت چشمگیری افزایش یافته است. او افزود که یونیسف برای بالا بردن کیفیت تعلیم در افغانستان همچنان تلاش خواهد کرد. وی همچنین گفت که این نهاد بعد از سال 2014 نیز برنامه‌های درازمدتی را روی دست دارد.

اداره حمایت کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در سال 1339 تشکیل شده و تاکنون در بخش‌های تعلیم و تربیت و صحت فعالیت‌های چشمگیری داشته است. این اداره در ابتدا برای فراهم ساختن غذای اضطراری و خدمات‌رسانی صحی به کودکان آسیب دیده در زمان جنگ جهانی دوم ایجاد شد.

یونیسف پول‌های کمک‌شده از سوی نهادهای خیریه را جمع‌‌آوری و برای زنان و کودکان در کشورهای فقیر کمک می‌کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده