کم‌‏آبی، کشاورزی فراه را از پای در آورده است

شماری از شهروندان فراه از کم‏‌آبی بیشتر مناطق این ولایت شکایت دارند. شهرندان ولایت فراه بر این باورند که نسبت به سال‏‌های پیش، سطح آب در این ولایت به شکل چشم‌گیری پایین آمده و سبب کاهش حاصل کشاورزی آنان شده است.

آنان می‏‏گویند که این نوع کاهش آبیاری در مزرعه‏‌های فراه بی‏‌پیشنه بوده و کم‏‌ازکم در سال‏‌های دور دیده نشده است. به گفته ی این کشاورزان کم‏آبی می‏‏تواند در آینده نه چندان دور بر پیکر زراعت، و برداشت محصولات زراعتی این ولایت ضربه مهلکی را وارد کند.

از سوی دیگر عبدالمنان متین، سرپرست اداره‏ زراعت فراه معتقد است که ساخت بند بخش‏آباد این ولایت، برای برطرف‏‌سازی مشکلات موجود بی‏‌تاثیر نیست.

به گفته وی ساخت این بند نه تنها مشکلات بی‏‌آبی را برطرف می‏کند، بل ولایت فراه را تبدیل به یک ولایت زراعتی و بهاری تبدیل می‏‏کند.

با این حال محمدعمر شیرزاد، سرپرست ولایت فراه گفته که دلیل عدم ساخت بند بخش‏‌آباد، بی‏‌توجهی دولت مرکزی به این پروژه‏‌ی بنیادی بوده است.

او علاوه می‏‏کند که تاکنون دولت مرکزی برای ساخت این بند به صورت جدی اقدام نکرده و این می‏‏تواند تبعات منفی اقتصادی را بر پیکره‏‌ی کشاورزی و اقتصادی فراه بر جای بگذارد.

سرپرست ولایت فراه، ناهنجاری‏‌های موجود در کشور و طولانی شدن انتخابات و معرفی کابینه‏‌ی حکومت وحدت ملی بر بی‏‌توجهی روی این بند را، بی‏‌تاثیر نمی‏‏داند.

یکی از بزرگترین دلایل پایین آمدن سطح آب در تمامی‏‏‌نقاط کشور، حفر چاه‌های بی‏‌مورد از سوی مردم است.

با آنکه در پیوند به این موضوع تا به حال چندین بار ریاست عمومی‏‏‌محافظت از محیط زیست افغانستان، اقدام کرده، اما با آن هم همه‏‌روزه در بیشتر نقاط کشور به صورت آزاد چاه‌های عمیق کنده می‏‏شود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده