گرانی وسختی زمستان

در شرایطی که افکارعمومی درگیر بازار داغ انتخابات گردیده است، متأسفانه شدت گرانی به‏‌ویژه در حیطه‏‌ی موادسوختی سختی زمستان پیشِ رو را دوچند کرده است.

درحالی که هنوز زمستان در خانه‌ها راه نیافته اما نشانه و علایم سختی آن موجب نگرانی و دغدغه‏‌ی مردم شده است. به طور مشخص نشانه‌های روشن این وضع به صورت گران شدن بعضی اقلام اساسی و به‏‌ویژه مواد سوختی می‌باشد. گران شدن مواد سوختی در نبود برنامه و آماده نبودن دولت و دولت‌مردان برای مقابله با مشکلات ناشی از سرمای این فصل مسأله تازه‏‌ای نیست. متأسفانه شماری از بازرگانان و فروشندگان فرصت‏‌طلب نیز از نبود نظارت و کنترول از سوی دولت، سوء استفاده نموده و از این زمینه برای سود بیشتر بهره‏‌برداری می‌نمایند.

مسأله مشکلات زمستانی مردم همواره و هر ساله پیش از رسیدن این فصل به گونه‏‌ها و از مراجع گوناگون، مطرح و گوش‌زد شده است.

با تأسف که دولت با وجود آگاهی از چنین وضع احتمالی و هشدارهای داده شده در چند سال گذشته نتوانسته به نیازمندی‌های مردم و رفع نگرانی‌های آنان پاسخ قناعت‏‌بخش بدهد. البته ناگفته نباید گذاشت که برخی واقعیت‏‌های دیگر، فارغ از سیاست‌های رسمی، در افزایش نرخ اقلام مورد ضرورت مردم در زمستان اثرگذاربوده است.

اغلب این واقعیت‏‌ها ارتباط به وضع طبیعی کشور و نبود امکانات و راه‌های مواصلاتی دارد. اما وجود مشکل‌ها و موانع طبیعی نباید سبب گردد که مسئولان کشوربرای رفع نگرانی‌ها و مشکلات مردم در روزهای زمستان غفلت کنند. وزارت‌خانه‌های مسئولی که باید در خصوص تأمین نیازمندی‌های مردم فعال باشند برخلاف اظهارنظرهای شان هم‏چنان در بی‏برنامگی به سر می‌بردند. آنان هماره سعی ورزیده اند که با گرفتن برخی تصامیم و طرح برنامه‌های بسیار سطحی و ناچیز، برای مردم شعارها و وعده و وعیدهای گوناگون پیشکش نمایند.

همانطور که گفته شد فصل زمستان پیشِ روی است. سختی‌های آن با وزش اندک سرمای آن هم اکنون مردم را پریشان و نگران ساخته است. فقر و بیکاری در جامعه بیداد می‌کند. منحنی گرانی‌ها ، به‏‌ویژه موادسوختی هم‏چنان سیرصعودی را می‌پیماید. دولت باید برای مبارزه با چنین وضعی برنامه‏‌ریزی جدی داشته باشد.

افزایش نرخ یک جنس و یا مواد سوختی در یک هفته ده درصد یا بیست درصد هیچ منطق و توجیهی ندارد جز عدم کنترول بازار و بی‏‌کفایتی مسئولان چیزی بیش نخواهد بود. بنابراین افزایش نرخ‌ها به هر بهانه‏‌ای و بالا رفتن قیمت‌ها به‏‌ویژه در آغاز فصل سرما در کشور و فعال نبودن ادارات دولتی در برطرف ساختن این مشکلات و همین گونه عدم هماهنگی بخش خصوصی و متضرر شدن مردم در کل به طور قطع موجب ناامیدی بیش از پیش مردم نسبت به آینده و ازدیاد نارضایتی خواهد شد: وضع ناگواری که در نخستین مقطع شدت سختی زمستان را برای مردم رنجدیده ما تشدید خواهد بخشید.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده