گروه‏‌های جهادی از بحران شرق میانه‌سود می‏‌برند

تشدید خشونت‏‌های فرقه‏‌ای و قومی فرصت تازه‏‌ای را برای گروه‏‌های جهادی در سراسر شرق میانه فراهم آورده و نگرانی‏‌هایی را در میان مقام‏‌های استخباراتی و مبارزه با هراس‏‌افکنی امریکا ایجاد کرده که اتحاد این گروه‏‌ها با القاعده امکان دارد به ایجاد پایگاهی برای آن‏ها در سوریه و در نتیجه تهدید اسرائیل و اروپا منجر شود.

نشانه‏‌های جدید از تهدید جهادی‏‌های متفرق اما پرانرژی که از مالی و لیبیا در غرب تا یمن در شرق کشیده شده، روایت تضعیف القاعده را که از سوی رئیس‏‌جمهور اوباما در ماه می در یک سخنرانی پرحرارت اعلام شد پیچیده ساخته است.

بخشی از نگرانی‏‌ها مبتنی بر پیامی است که امسال از سوی ایمن الظواهری، رهبرعمومی القاعده ارسال شد و سوریه را- که در آن شمار شورشیان جهادی و جنگجویان خارجی به آهستگی در حال افزایش است- یک محل مناسب برای فعالیت این گروه ‏دانست.

برخی از تحلیلگران و مقام‏‌های امریکایی می‏گویند که هرج و مرج در سوریه، اداره‏‌ی اوباما را به ایفای نقش فعال‏تری برای از بین بردن تهدیدهای بالقوه در میان گروه‏‌های اپوزیسیونی که با حکومت رئیس‏‌جمهور بشار اسد می‏‌جنگند، مجبور کرده است. اما به گفته آن‏ها ضربه زدن به گروه‏‌های جهادی در سوریه، موانع سیاسی، نظامی و قانونی دشواری دارد و می‏تواند به بهای نوعی همراهی- حتا موقتی و یا تاکتیکی- با حکومت خشن اما سکولار آقای اسد باشد.

رایان کروکر، یکی از دیپلمات‏‌های سابقه‏‌دار امریکایی که در سوریه، عراق و افغانستان کار کرده است می‏گوید:«ما نیازمند شروع گفت‏‌وگوهای تازه با حکومت اسد درباره مبارزه با هراس‌‏افکنی و دیگر مسایل مرتبط با نگرانی‏‌های مشترک‌مان هستیم و این کار می‏تواند به شکلی خیلی سری انجام شود. اسد هرچه بد باشد به بدی جهادی‏‌هایی که در غیاب وی به قدرت خواهند رسید، نخواهد بود

دقیقاً معلوم نیست که کاخ سفید بعد از سال‏‌ها حمایت از اپوزیسیون سوریه و تقاضا برای کنار رفتن اسد، علاقمند یک چنین تغییر ناگهانی در رویکرد خود باشد و اگر هم باشد چه وقت این تغییر را انجام خواهد داد. این کار قطعاً نیازمند مذاکرات حساس با متحدان شرق میانه‏‌ای امریکا مثل عربستان خواهد بود که حامیان اولیه و دایمی گروه‏‌های شورشی سوریه هستند.

شمار مسلمانانی که از کشورهای غربی برای جنگیدن به سوریه رفته اند نگرانی های فزاینده ای را برانگیخته اند و ممکن است این جنگجوها به کشورهای خود برگردند و تهدیدهایی را متوجه کشورشان نمایند. تحلیل‌گران می‏گویند که کم از کم 1200 مسلمان اروپایی از زمان آغاز جنگ برای پیوستن به نبرد به سوریه رفته اند که در میان آن‏ها ده‌ها امریکایی نیز دیده می‏شوند.                                    ادامه دارد

0 پیام برای این مطلب ثبت شده