گسترش روابط اقتصادی‌افغانستان و روسیه

افغانستان و روسیه روابط بازرگانی و اقتصادی‏شان را گسترش می‏‌دهند.

در دیدار رئیس‏‌جمهور کرزی با یوری سنتیورین، معین وزارت انرژی فدراتیف روسیه دو کشور بر گسترش روابط بازرگانی و اقتصادی تأکید کردند.

یوری سنتیورین که در رأس یک هیأت عالی‏‌رتبه از بازرگانان و سرمایه‏‌گذاران روسیه به کابل آمده، همچنین ریاست کمیسیون مشترک بینِ حکومتی همکاری‏‌های بازرگانی و اقتصادی روسیه و افغانستان را از جانب کشورش برعهده دارد.

وی گفت که دولت روسیه و همچنان بازرگانان و سرمایه‏‌گذاران آن کشور خواهان گسترش روابط بازرگانی و اقتصادی در عرصه‏‌های گوناگون با افغانستان می‏‌باشند. وی و هیأت همراهش همچنین با مسئولین وزارت‏‌های گوناگون کشورمان مذاکره و گفت‏‌وگو کردند.

رئیس‏‌جمهور کرزی در این دیدار از روسیه به عنوان همسایه‏‌ی نزدیک افغانستان یاد کرد و گفت که افغانستان به روابط خویش با روسیه اهمیت و ارزش زیادی قایل است و می‏‌خواهد که این روابط را بیش از پیش گسترش دهد.

وی به هیأت روسی اطمینان داد که افغانستان در زمینه‏‌ی گسترش هر چه بیشتر روابط بازرگانی و اقتصادی میان دو کشور کاملاً همکاری می‏کند.

رئیس‏‌جمهور کشورمان در این دیدار از هیات روسی خواست تا شرکت هوایی «ایرو فلوت» متعلق به دولت روسیه پروازهای خویش را مجدداً به افغانستان آغاز نماید.

قابل یادآوری است که هیأت فدراتیف روسیه فرصت‏‌های سرمایه‏‌گذاری را در عرصه‏‌های گوناگون در افغانستان مطالعه خواهد کرد و بیشتر بر پروژه‏‌هایی که از جانب شوروی پیشین در افغانستان ساخته شده کار خواهد کرد.

بر بنیاد اطلاعیه دفتر مطبوعاتی ارگ، ریاست این کمیسیون مشترک را از جانب کشورمان عبدالهادی ارغندیوال، وزیر اقتصاد به عهده داشت و قرار شد که در جریان جلسه‏‌ی دوم کمیسیون مذکور، افزون بر مطالعه فرصت‏‌های سرمایه‏‌گذاری در افغانستان، موافقت‌نامه‏‌هایی در زمینه‏‌های حمایت و تشویق سرمایه‏‌گذاری و ارتباطات میان میدان‏‌های هوایی دو کشور به امضا برسد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده