گشایش نگارستان ملی در بغلان

دفتر نگارستان ملی کشور هفته گذشته در ولایت بغلان گشایش یافت. با گشایش این مرکز هنری، دستگاه جدید مطبعه‌ی جریده اتحاد ولایت بغلان نیز به بهره برداری رسید. به گزارش باختر،  در مراسمی که به همین مناسبت دایر شده بود. رییس اطلاعات و فرهنگ بغلان و صابره مسوول نگارستان ملی وزارت اطلاعات و فرهنگ، از بغلان به عنوان پیشگام ترین ولایت در سطح کشور در راستای ایجاد کتابخانه کودک و نگارستان ملی یاد کردند و نقش نگارستان را در حفظ آثار قدیمی هنرمندان مهم و اساسی خواندند.

در این مراسم، پیام فاضل سانچارکی؛  معین نشرات و سر پرست وزارت  اطلاعات فرهنگ، توسط مسوول نگارستان ملی به خوانش گرفته شد.

والی بغلان با قدر دانی و سپاس از تلاش‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ در راستای شگو فایی امور فرهنگی از مردم بغلان خواست تا با اهدای آثار هنری شان بر غنا مندی نگارستان بغلان  بیافزایند.

 فروش شب عیدی جنگ ستارگان

بنابر آمار منتشر شده باکس‌آفیس جنگ ستارگان: آخرین شوالیه با فروش صد میلیون دالری در تعطیلات چهار روزه عید میلادی به بالاترین رقم برای این ایام دست یافت. به گزارش فارس، چهار فلم تازه اکران شده دیگر این روزهای سینمای جهان علی‌رغم موفقیت نتوانستند به این چنین رقمی شگفت‌انگیز برسند. «جومانجی» از فلم‌های جدید از بقیه بهتر بود. این محصول کمپانی «سونی» جایگاه دومین فلم پرفروش را با 55 میلیون و 400 هزار دالر ازآن خود کرد.

«Pitch Perfect 3» از کمپنی یونیورسال با 26 میلیون و 424 هزار دالر و نمایش در 3447 سالن سینما به مدت یک هفته اکران در جایگاه سوم پرفروش‌ها ایستاد.

«بزرگ‌ترین شومن» از کمپنی فاکس قرن بیستم با 14 میلیون و 410 هزار دالر و نمایش در 3006 سالن سینما به مدت یک هفته اکران رتبه چهارم پرفروش‌ترین فلم‌های باکس‌آفیس را به خود اختصاص داد.

«فردیناند» با 10 میلیون و 118 هزار دالر، «کوکو» با 8 میلیون و 188 هزار دالر، «کوچک‌سازی» با 7 میلیون و 670 هزار دالر، «تاریک‌ترین ساعت» با 5 میلیون و 514 هزار دالر، «پدر معنوی» با 5 میلیون و 480 هزار دالر و «شکل آب» با 4 میلیون و 420 هزار دالر به ترتیب در رتبه‌های پنجم تا دهم پرفوش‌ترین فلم‌های فهرست باکس‌آفیس در تعطیلات عید میلادی قرار گرفتند.

کابل میزبان جایزه ادبی «هزار و یک شب»

ششمین جشنواره جایزه ادبی «هزار و یک شب» با حضور نویسندگان کشور در تالار دانشگاه شهید برهان الدین ربانی  در کابل برگزار شد.

مسوولان برگزار کننده گفتند که این جشنواره  با هدف ارتقای کیفیت نویسندگی و داستان‌نویسی جوانان‌بویژه با نگاه ویژه و عمیق‌تری به ادبیات و نویسندگان، با موضوع آزاد و با محوریت «صلح جهانی» در کابل برگزار شده بود. بتول سیدحیدری، دبیر این جشنواره گفته که با همراهی و همدلی نویسندگان و فرهنگیان کشور، برای نخستین بار  این جشنواره‌ی تخصصی داستانی، ویژه فارسی زبانان سراسر جهان را در کابل میزبانی کرده است. این جشنواره با گرامیداشت و تقدیر از جایگاه علمی و ادبی علی پیام  داستان نویس پیشکسوت عرصه ادبیات داستانی افغانستان هفته گذشته ششم ماه جدی در کابل برگزار شد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده