گشایش پژوهشکده‌ی زبان‌و ادبیات

پژوهشکده زبان و ادبیات به ابتکار محمود جعفری، شاعر و فعال ادبی و شماری از فرهنگیان کشور گشایش یافت. این نهاد ادبی به منظور تقویت زبان و ادبیات فارسی بنیان گذاشته شده است.

محمود جعفری رئیس این پژوهشکده به بی.بی.سی فارسی گفت که این نهاد با هدف «تقویت زبان و ادبیات به عنوان عامل ارتباطی، رشد زبان و ادبیات، روشمندسازی و کاربردی کردن تحقیقات ادبی» ایجاد شده است.

او همچنین گفت که تبدیل تحقیق ادبی به شغل از طریق ایجاد پروژه‏‌های ادبی از دیگر هدف‌های این پژوهشکده است. به گفته او در حال حاضر تحقیقات ادبی به عنوان یک شغل درنیامده است.

محمود جعفری تاکید کرد که پژوهشکده زبان و ادبیات یک نهاد کاملاً مستقل است و در حال حاضر پانزده پژوهشگر در آن کار می‏کنند و در آینده بر شمار آن‏ها افزوده خواهد شد.

آقای جعفری افزود که یک کتابخانه تخصصی کوچک در چارچوب این پژوهشکده تشکیل شده و قرار است که زمینه‏‌های پژوهش‏‌های ادبی از طریق این پژوهشکده برای سایر پژوهشگران فراهم شود.

او همچنین گفت که این پژوهشکده تلاش می‏کند که از همه زبان‏‌های رایج افغانستان از جمله فارسی و پشتو شناخت بهتری به دست آید و ارتباط بهتری بین آن‏ها برقرار شود.

هر چند از گذشته در عرصه‏‌ی فعالیت‌های ادبی در افغانستان نهادهای زیادی وجود داشته و شماری از آن‏ها سابقه چند دهه‌ای دارند، اما بسیاری از آن‏ها همگام با تحولاتی که در عرصه‏‌ی زبان و ادبیات صورت گرفته، پیش نرفته‌اند.

بسیاری از کسانی که درعرصه‏‌ی زبان و ادبیات فعالیت می‌کنند، جای نهادی را که در این زمینه به صورت علمی، روشمند و همگام با تحولات سریعی که در این زمینه صورت می‌گیرد فعالیت کند، خالی می‌بینند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده