گفتگوی پمپئو با وزیر خارجه قطر دربارۀ روند صلح افغانستان

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا روز چهارشنبه (۷ حوت) در یک خبرنامه گفته است که مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور با محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر دربارۀ میزبانی روند گفتگو های صلح افغانستان و ثبات منطقه، بحث و گفتگو کرده است.

در خبرنامه آمده است وزیران خارجه دو کشور دربارۀ: «روابط دوجانبه، رفتار بی ثبات کنندۀ ایران» و نیز نقش قطر در ثبات منطقه، بحث و گفتگو کرده اند.

خبرنامه می افزاید که پمپئو از همکاری های قطر دربارۀ موضاعات مختلف و نیز میزبانی گفتگوهای صلح افغانستان برای پایان جنگ در این کشور، ابراز سپاس کرده است.

قراراست به روز شنبه (۱۰ حوت) توافق صلح میان امریکا و طالبان امضا شود و با امضای این توافقنامه، به زودی گفتگوهای میان افغان ها، آغاز شوند.

روز چهارشنبه همچنان زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان می ‌گوید که مراسم تحلیف رییس‌ جمهور افغانستان که قرار بود روز پنج شنبه برگزار شود، به تاریخ نهم ماه مارچ – نزدهم ماه حوت – به تعویق افتاده‌ است.

آقای خلیل‌زاد، در تویترش نگاشته ‌است که اکنون رییس‌ جمهور غنی و رهبران دیگر در افغانستان باید اطمینان حاصل کنند که حکومت تازه «فراگیر» باشد و آرمان ‌های تمام افغان‌ها را بازتاب دهد.

در تویت او آمده‌است: «وزارت خارجۀ افغانستان، اعلام کرده ‌است که مراسم تحلیف رییس‌ جمهور که قرار بود فردا برگزار شود، به تعویق افتاده‌است. من از تصمیم رییس ‌جمهور غنی برای به تعویق انداختن این مراسم به تاریخ نُهم ماه مارچ، استقبال می‌کنم.»

خلیل‌زاد، افزوده ‌است: «همانطوری‌که کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان تصمیم شان را اعلام کردند، رییس‌جمهور غنی که برنده اعلام شده‌است و نیز دیگر رهبران باید اطمینان حاصل کنند که حکومت تازه، فراگیر و بازتاب دهندۀ آرمان‌ های تمام افغان ‌ها است.»

این در حالی است که شام روز گذشته، وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا در اعلامیه‌یی، از سیاسیون افغانستان خواست که بر صلح تمرکز کنند.

با این همه، منابع به سی‌ان‌ان، گفته ‌اند که اعضای هیئت‌ های گفتوگوکننده درگفتگوهای میان افغانان – حکومت افغانستان، سیاسیون، جامعۀ مدنی و طالبان – ۳۰ تن خواهند بود.

بربنیاد گفته‌ های این منابع، ۵ تن از حکومت افغانستان و ۱۰تن از جامعۀ مدنی و گروه ‌های سیاسی شامل هیئت گفتگوکننده خواهند بود.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده