گفت‌وگوی رهبران سارک دربارۀ چگونگی مبارزه با ویروس کرونا

شماری از رهبران کشورهای عضو سازمان هم‌کاری‌های منطقه‌یی جنوب آسیا (سارک) امروز (یک‌شنبه، ۲۵حوت) یک گفت‌وگوی ویدیویی را دربارۀ چگونگی مبارزه با شیوع بیشتر ویروس کرونا برگزار کردند.

رییس‌جمهور افغانستان، نخست‌وزیر هند، نخست وزیر بوتان، نخست وزیر بنگلادیش، وزیر صحت پاکستان و رهبر سریلانکا در این گفت‌وگوی ویدیویی شرکت کرده بودند.

رییس‌جمهور غنی، در این گفت‌وگو گفت که بازبودن مرزها با ایران، افغانستان را در برابر ویروس کرونا آسیب‌پذیر ساخته است: «آسیب‌پذیری ما از بازبودن مرزها است. ما مرزهای باز با این داریم  – کشوری‌که یکی از مرکزهای اصلی [کرونا] است – و این جریان را نمی‌توانیم متوقف کنیم.»

بربنیاد آمارهای وزارت مهاجران افغانستان، روزانه در حدود ۱۵هزار شهروند افغانستان از ایران به کشور بر می‌گردند.

رییس‌جمهور غنی، در این گفت‌وگوی ویدیویی، پنج پیشنهاد را برای مبارزه با بیماری کووید ۱۹ مطرح کرد؛ ایجاد گروه کاری سارک، شکل‌گیری چارچوب مشترک برای مبارزه با کرونا از راه دور، آموزش از راه دور، هماهنگی تلاش‌ها درمبارزه با کرونا و هماهنگی میان سارک و سازمان شانگهای در این باره.

نخست‌وزیر هند نیز در این گفت‌وگو، گفت که کشورش برای مبارزه با بیماری کوید نزده، ده میلیون دالر را اختصاص می‌دهد: «این واضیح است که ما باید باهم کار کنیم. ما یکجایی می‌توانیم به‌شکل درست پاسخ بدهیم نه به‌گونۀ جداگانه. همکاری به معنی سردرگمی نیست، آماده‌گی به معنی ایجاد وحشت نیست.»

ویروس کرونا، هم‌اکنون به یک چالش جدی در جهان مبدل شده‌است؛ تاکنون بیش از پنج‌هزار تن جان‌های شان را بدلیل مبتلاشدن به این ویروس از دست داده‌اند و بیش از صدهزار تن دیگر به این ویروس آلوده شده‌اند.

از این میان، دو تن تاکنون در هند در نتیجۀ این ویروس جان باخته‌اند و در افغانستان نیز شانزده تن به این ویروس گرفتار شده‌اند.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده