یحیی چمران، مسئول سیاسی دفتر زون شمال حزب اقتدار ملی: شهید کاظمی مجاهد وطن دوست بود

شما چه زمانی وچگونه با شهیدکاظمی آشنا شدید؟

بنده دقیقاً از سال 1374 با شهیدکاظمی از طریق تیلفون آشنا شدم. در آن زمان تلفون‏‌ها، تلفون‏‌های نیم‏‌کره‏‌ای بودند.من شهیدکاظمی را در سال 76 در شهر مزار شریف بعد از شهادت شهیدسروری ملاقات کردم.

در این ملاقات من ایشان را یک آدم متین و خوبِ فرهنگی و مسلمان یافتم به‏‌ویژه در آن شرایطی که جنگ‏‌های داخلی در اوج خود بود.همیشه در آن شرایط توصیه ایشان به ما این بود که هیچ وقت دست‏تان به خون مردم تر نشود و مردم را آزار ندهید و حتی می‏گفت به خاطر حفظ مردم، مناطق را به دیگران (منظورطرف‏‌های درگیر دیگردرجنگ) رها کنید تا مردم کمتر آسیب ببینند. ایشان تاکید می‏کرد که شرایط به این شکل باقی نمی‏‌ماند و تغییر می‏کند،شما باعث قتل و کشتار مردم نشوید،مردم خودشان درک می‏کنند که چه کسی را انتخاب کنند.ما درزمان مقاومت با هم در کنار دیگر مقاومت‌گران با شهیدکاظمی تماس داشتیم.

شهیدکاظمی بسیار باروحیه بود،ترسو نبود و تحت تاثیر شرایط بد قرار نمی‏‌گرفت.در زمانی که کل رهبران سمت شمال کشور را ترک کرده بودندومجاهدین به کوه‌های بلخاب و سانچارک پناه برده بودند، شهیدکاظمی‌به نیروهایش روحیه می‏داد.اولین کسی که‌در خواجه بهاء‏الدین به احمدشاه مسعود پیوست، شهیدکاظمی بود.

ایشان همیشه تاریخ پرافتخار مقاومت دربرابر بیگانگان را به ما یادآوری می‏کرد و می‏گفت که شما کسانی هستید که قوای سرخ را شکست دادید وطالبان و آن‏هایی که از دیگر کشورها می‏‌آیند، کسانی نیستند که شما در برابرشان شکست بخورید، باید در برابر این‏ها بیاستید و این‏ها هراس‏‌افکنانی بیش نیستند.

پس یکی از ویژگی‏‌های شهید کاظمی روحیه دادن به افرادش در شرایط سخت بود؟

بلی روحیه دادن به افرادش درهر شرایط یکی از ویژگی‏‌های شهیدکاظمی بود.پول برای شهیدکاظمی مطرح نبود و ما را هم تشویق می‏کرد که پول‏‌پرست نباشیم ووطن‏‌پرست باشیم.می‏گفت‌کسانی که به پول تکیه کرده‏‌اند با پول رفته‏‌اند،شما به خدا و مردم تکیه داشته باشید.

شما از نزدیک با شهیدکاظمی به جز از دوران جهاد کار نکرده‏‌اید؟

چرا کارکرده‏‌ام درزمانی که دروزارت بود چند بارپیش‏‌شان رفتم و با تندی از ایشان خواستم چرا اکنون که در وزارت هست، افراد خود را در پُست‏‌های دیگر جابجا نمی‏‌کند؟ شهیدکاظمی با خنده گفت که یک نفر بیش نیست و وزارت به مردم افغانستان تعلق دارد و وی نمی‏تواند وزارت را حزبی کند. ما دردو سه سال وزارتش همیشه همین انتقاد را داشتیم.شهیدکاظمی بیشتر مثل دوست با ما برخورد می‏کرد تا یک رهبر.

اگر شهیدکاظمی با شما مثل یک رهبربرخورد نمی‏کرد، پس شما چه الزامی احساس می‏کردید که از ایشان حرف‏‌شنوی داشته باشید؟

بعضی رهبران با خشونت و خودخواهی خود رابرای زیردستان‏شان آقا حساب می‏کردند،اما شهیدکاظمی این گونه نبود و ما می‏‌فهمیدیم که کار کردن در کنار شهیدکاظمی به خیر و صلاح ماست و ما صد در صد اطاعت داشتیم.

یعنی شما می‏گویید که شهیدکاظمی بیشتر با شما دوست بود تا یک رهبر؟

بلییک دوست بود.

آخرین سخن شما درباره شهیدکاظمی چیست؟

شهید کاظمی‌یک شخصیت دوست‏‌داشتنی بود. وقتِ رفتن شهیدکاظمی در این شرایط نبود. او را همه مردم دوست داشتند همگی از رفتن او ناراحت شدند.رفتن او برای ملت ما یک ضایعه بود و حتماً شهادت قسمتش بود!

0 پیام برای این مطلب ثبت شده